Aktualności

 

 

 

INFORMACJA DLA KANDYDATÓW BRANŻOWEJ SZKIOŁY ZAWODOWEJ

(ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA)

W dniu 7 lipca 2017r. ( piątek) o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie z Panem Pitrem Smolarczykiem - kierownikiem praktycznej nauki zawodu.

 

 

 

Terminy egzaminów poprawkowych*

sierpień 2017

·       język polski                  22 sierpnia godz. 830

·       matematyka                23 sierpnia godz. 830

·       język angielski             24 sierpnia godz. 830

·       historia                         24 sierpnia godz. 830

·       język niemiecki           24 sierpnia godz. 830

·       kosztorysowanie i dokumentacja przetargowa      24 sierpnia godz. 830

* szczegółowy harmonogram egzaminów jest dostępny w szkole

DZEŃ ZE SŁUŻBAMI MUNDUROWYMI

W ubiegły piątek, 9 czerwca, grupa technik informatyk (innowacja służba więzienna) z klasy II c miała okazję pomagać  w niecodziennym festynie o nazwie „ Dzień ze służbami mundurowymi” organizowanym przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Sztumie przez Policję, Państwową  Straż Pożarną i Zakład Karny w Sztumie.

Atrakcji było co nie miara! I to nie tylko dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej – bo to oni byli adresatami imprezy, ale i dla naszych informatyków, ponieważ uczestniczyli oni  we wszystkich pokazach i działaniach:  pomagali w rozłożeniu stanowisk, smażyli frytki dla odwiedzających festyn, obsługiwali stanowisko Dj’a, byli animatorami podczas zabaw dla dzieci, malowali twarze przedszkolakom, pilnowali porządku,  a także jeden z naszych uczniów był statystą w pokazie akcji ratunkowej straży pożarnej, gdzie odegrał rolę poszkodowanego w wypadku samochodowym.

Otrzymaliśmy również podziękowania od służb mundurowych za pomoc oraz zaproszenie na podobny festyn za rok J My również dziękujemy za wspaniałą atmosferę!

Dzień Dziecka klasy I c

Klasa I c czciła Dzień Dziecka zabawą i grillowaniem. Poprzedziło je przygotowanie w formie zakupów i zorganizowania sprzętów. Zakupy dzień wcześniej zrobiły Ola Kwiatkowska i Julka Ossowska, korzystając z pomocy taty Oli. Sprzętu użyczył klasie, zawsze gościnny i życzliwy dla nas, proboszcz parafii św. Anny w Sztumie ks. Andrzej Starczewski. Ksiądz Dziekan przyjął nas na swoim terenie, czyli przy plebanii. Zatroszczył się o nas również ks. Kajetan Jakubowski, który nie tylko pomógł w przygotowaniach, ale towarzyszył nam podczas świętowania. Samo grillowanie to był popis umiejętności kulinarnych głównie Szymona Olszewskiego i Adriana Wiśniewskiego.

Klasa solidarnie wzięła udział we wszystkim, czego wymagała wybrana przez nią forma spędzenia tego dnia.

Bardzo dziękuję tym, którzy sprawili, by Dzień Dziecka upłynął w serdecznej atmosferze.

Halina Żyra – wychowawca klasy.

 

Odpoczynek i nauka

Klasa I c postanowiła odpocząć i jednocześnie pogłębić swoją wiedzę, więc 18 maja br. wybrała się do Muzeum Zamkowego do Malborka. Tego dnia odpoczywała od zajęć edukacyjnych w szkole, a wzbogaciła wiedzę o informacje na temat byłej stolicy krzyżackiej, zwiedzając Muzeum. Przewodnik oprowadzający klasę mówił nie tylko o historii tego miejsca, ale także przekazał ciekawostki o średniowiecznym świecie.

Pogoda była wspaniała, humor również.

W wyprawie do tego szczególnego miejsca towarzyszyły klasie p. Agnieszka Iwańska – Warczak i wychowawczyni.

Halina Żyra – wychowawca klasy.

 

Włoskie praktyki

30 maja pierwsza grupa uczniów uczestnicząca w projekcie "Zagraniczne mobilności uczniów i kadry pedagogicznej ZSZ w Barlewiczkach" wyjechała do Włoch. Najpierw czekała nas podróż autokarem do Modlina, tam nastąpiła zmiana środka lokomocji na samolot, którym dolecieliśmy do Bolonii i stamtąd znowu autokarem - do Rimini. Leżące nad Adriatykiem miasto podobne jest do Sopotu. Poruszanie się po nim jest bardzo łatwe. Samodzielne podróże autobusami wydały nam się łatwe już od pierwszego dnia. Codziennie przez 5 dni mamy zajęcia z języka włoskiego prowadzone przez autentyczną Włoszkę. Tłumaczenie zawiłości włoskiego odbywa się jednak w kilku językach. Rozmawiamy po angielsku, włosku, polsku, a nawet niemiecku. Wszyscy poznaliśmy już swoich pracodawców. Informatycy pracują w szkole, rolnicy w gospodarstwie agroturystycznym z winnicą, budowlańcy na budowie, mechanicy w warsztatach samochodowych. Najlepiej jest żywieniowcom, bo właściciele restauracji ich nakarmią i napoją. Praca w kuchni, wbrew pozorom nie jest jednak lekka, zwłaszcza, jeśli przez kilka godzin czyści się krewetki. Ale atmosfera jest fajna, bo Włosi to niezwykle weseli i przyjaźni ludzie. Poznaliśmy już pierwsze smaki Włoch: pizzę, lody i inne. Wkrótce czeka nas wycieczka do Florencji.

 

Wycieczka do Gruczna

Dnia 26.04.2017 roku uczniowie z klas rolniczych (IA, IIA, IIIA) wraz z opiekunami uczestniczyliśmy w wycieczce przedmiotowej do Gruczna - wsi znajdującej się w województwie kujawsko- pomorskim .

            Tym razem celem wyprawy było poznanie owczarni pani Justyny Ziemniewskiej, gdzie zobaczyliśmy owce takich ras jak: cakiel podhalański, świniarka i wrzosówka, wykorzystywanych tam jako "kosiarki" do trawy. Wypasa się je na terenie Parku Krajobrazowego Dolnej Wisły - dzięki czemu chronione są unikatowe rośliny.

            Kiedy weszliśmy do owczarni, niespodziewanie zobaczyliśmy świnię o sierści owcy. Dowiedzieliśmy się, że to mangalica - tradycyjna węgierska rasa świń.  Ponoć smak przetworów wytwarzanych na bazie jej mięsa ceni wielu smakoszy. Kolejnym punktem programu było ognisko. Przyjemnie było ogrzać się przy ogniu oraz pojeść pieczone kiełbaski. Gdy głód został zaspokojony, zwiedziliśmy zabytkowy młyn (zbudowany w 1888 roku). We wnętrzu budynku zachowała się większość maszyn i urządzeń do produkcji mąki. Na ścianach wisiały opatrzone metryczkami wiechcie starych gatunków zbóż takich jak: pszenica płaskurka, orkisz, proso, owies szorstki oraz żyto krzyca. Ciekawym zjawiskiem była piwnica do przechowywania lodu, który w dawnych czasach zastępował lodówki. Ostatnim punktem naszego pobytu na tych terenach była osada olęderska w Chrystkowie. Urzekła nas mennonicka chata z 1770 roku. Właściciel obiektu obszernie i ciekawie przybliżył nam historię tego miejsca.

            I tak z nową wiedzą i zebranymi informacjami ruszyliśmy w drogę powrotną .

 

KOMBOFERENCJA '17 - II Ogólnopolska Konferencja Budowlana, Gdańsk

Już po raz drugi wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Budowlanej, która odbyła się 20 kwietnia na Politechnice Gdańskiej. Przedstawiono na niej 16 referatów. Prelegenci reprezentowali uczelnie wyższe Politechniki Łódzką, Opolską, Gdańską, PWSZ w Krośnie, SGGW w Warszawie oraz ZSZ im. St. Staszica w Barlewiczkach. Nasi uczniowie  (klasa IIIc, technik budownictwa przedstawili dwa referaty: Alicja Ołdak i Dawid Mejer referat "Mosty naj..." , a Małgorzata Książak i Robert Godlewski referat: "Powrót do przeszłości, czyli o budynkach naturalnych i zrównoważonych". Nasz udział w imprezie był możliwy dzięki wsparciu firmy LEIER z Malborka. Prezentacje naszych uczniów spotkały się z życzliwym przyjęciem

 

Konkurs "Wykombinuj Most 2017" (19-21 kwietnia 2017)

Po raz czwarty wzięliśmy udział w konkursie "WYKOMBINUJ MOST" na Politechnice Gdańskiej. Zasady konkursu są następujące: trzyosobowe drużyny mają za zadanie w ciągu 7 godzin zbudować most o rozpiętości przęsła 100 cm mając do dyspozycji jedynie 8 arkuszy kartonu i 1 litr kleju. Zwycięża drużyna, która wykona konstrukcję o najkorzystniejszym stosunku wytrzymałości do masy. W tym odbyła się jubileuszowa X edycja konkursu. Wzięło w niej udział 32 drużyny, reprezentujące uczelnie wyższe: Politechniki Gdańską, Łódzką, Śląską, Warszawską, Białostocką, Rzeszowską, Krakowską, Poznańską; SGGW w Warszawie oraz Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowały: ZSZ w Barlewiczkach, PCE z Lęborka, ZST w Kartuzach. Nasza szkoła w tym roku wystawiła dwie drużyny z klasy IIIC (technik budownictwa): G.Lewandowski, M.Książak, D.Mejer  ("Budowlańcy ze Staszica 2"), R.Godlewski, P.Kordan-Zacharski, K.Kłos ("Uważajcie na niego"). Opiekunami drużyn byli: prof. S.Saczuk i prof. W.Wędrychowski.

.Nasz udział w impreziie był możliwy dzięki wsparciu firmy LEIER z Malborka - patrona pracowni budowlanej. Zespoły zajęły w klasyfikacji ogólnej 8 i 11 miejsca, w kategorii największa przenoszona siła - miejsca 4 i 7.  Znów byliśmy lepsi niż niektóre uczelnie i najlepsi ze szkół średnich. 

Przedświąteczny pracowity czas

Przed każdymi świętami nasze Koło Caritas ma dużo pracy. Tak było też przez tegoroczny Wielki Post, gdyż włączyliśmy się w akcję zbiórki żywności na świąteczne paczki dla potrzebujących oraz w przygotowanie tych paczek. Odbyło się ono w domu parafialnym parafii św. Anny w Sztumie. Pracę wykonywaliśmy we współpracy z uczniami z innych szkół oraz z Parafialnym Kołem Caritas.

W robienie paczek zaangażowały się uczennice z klasy III b – Dorota Kapuścińska, Patrycja Kruszyńska i Alicja Sobocińska.

Razem z nami pracował ks. Kajetan Jakubowski.

Wszystkim bardzo dziękuję za poświęcenie czasu.

Halina Żyra – opiekun SKC

Wycieczka przedmiotowa

29.03.2017 roku uczniowie z technikum rolniczego z klas od I do IV uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Bramki w województwie kujawsko-pomorskim gdzie znajduje się w pełni zrobotyzowana obora holendra pana Arenda Jana Hendriksa. Jest to obora wolnostanowiskowa, w której przebywa ponad 200 krów dojnych Po oborze oprowadził nas sam właściciel oraz pani Joanna Aerts z firmy Lely. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się jak działają roboty oraz zapoznać się z programem,który je obsługuje. W oborze nie brakowało innych nowości chociażby roboty podgarniające paszę i czyszczące posadzki szczelinowe na korytarzach spacerowych. Wyjazd do Bramkibył okazją nie tylko do zwiedzania nowoczesnej obory Pana Hendriksa lecz również możliwością podpatrzenia i przeniesienia rozwiązań przez niego wprowadzonych na własne podwórko

Pola Nadziei w Sztumie

Ogólnopolska akcja Pola Nadziei w Sztumie odbyła się 01. 04. 2017 r. W jej ramach młodzież z naszego Szkolnego Koła Caritas kwestowała na ulicach miasta, na rzecz Stowarzyszenia Dar Serca w Sztumie.

W akcji uczestniczyli: Małgorzata Książak i Grzegorz Lewandowski z Klasy III c; Patrycja Kruszyńska i Natalia Nowak z klasy III b; Aleksandra Jędrzejewska z klasy II c; Wiktoria Beutler z klasy I b i Roksana Jarzembińska z klasy I c.

Poza mną młodzieżą opiekowała się p. Agnieszka Iwańska – Warczak.

Wszystkim serdecznie dziękuję.

Halina Żyra – opiekun SKC

Wycieczka przedmiotowa

W dniu 15 03 2017 roku uczniowie z klasy III a z grupy technik rolnik wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej doFermy Doświadczalnej firmy Cargill położonej w Czapelkach . Ośrodek ten prowadzi testy żywieniowe dla wszystkich grup produkcyjnych trzody chlewnej, brojlerów i indyków w warunkach porównywalnych do istniejących na fermach hodowlanych.Uczestnicy wyjazdu mogli przez ponad 2 godziny wysłuchać praktycznego wykładu i zapoznać się z wynikami i technikami prowadzonych prac doświadczalnych.
Szczególnego podkreślenia wymaga staranna troska o przestrzeganie zasad bioasekuracji, które są podstawą bezpieczeństwa zdrowotnego stada. Aby móc zwiedzić i poznać pracę na fermie uczniowie zostali ubrani „od stóp do głów” w „kosmiczne” kombinezony. Na trasie do budynków gospodarczych trzeba było przechodzić przez śluzy i maty dezynfekcyjne.
Wyjazd był niezwykle udany nie tylko pod względem merytorycznym, ale spełnił także rolę integrującą grupę młodych hodowców i rolników.

JEDYNY TAKI BAL

Dnia 11 lutego 2017 roku czwartoklasiści naszej szkoły wraz z osobami towarzyszącymi spotkali się na balu studniówkowym. Co prawda już dorosłej, ale jednak młodzieży podczas zabawy towarzyszyło liczne grono pedagogiczne. Jak tradycja nakazuje bal odbył się 100 dni przed maturą. Rozpoczęło go uroczyste przemówienie Pani dyrektor Marzeny Zawiszy oraz maturzystów- Magdaleny Koteckiej i Mikołaja Bereziuka.

Po przemówieniu nadszedł czas na poloneza. Pierwsze minuty były jednymi z bardziej stresujących minut życia każdej pary. Okazało się, że stres był zbędny i wszystko wyszło baśniowo.

Przerwy w tańcu uzupełniane były odgrywanymi skeczami, w których uczniowie mogli pochwalić się swoimi ukrytymi talentami.

I nagle wizja tańczących par przeniosła wszystkich do baśniowego świata, bo przecież każda kobieta od najmłodszych lat marzy o tym by zostać księżniczką i w tym właśnie dniu ich marzenia się spełniły. Na sali panowała prawdziwa rewia mody. Panie ubrane były w rozmaite kreacje, co sprawiło, że każda była dystyngowana i niepowtarzalna. Po prostu jedyna w swoim rodzaju…

Czarującym damom towarzyszyli wytworni  Panowie. Kilku z nich podczas zabawy wprawiło nas w humorystyczny nastrój przyodziewając elementy stroju „regionalnego”. Koledzy z klasy 4a, adekwatnie do swego zawodu, o północy niczym Kopciuszek zrzucili swoje lakierki i odtańczyli poloneza w równie eleganckim obuwiu ochronno-roboczym (klasyczne filcałko-gumiałki firmy Nike).

Całość komponowała się fenomenalnie, więc nic dziwnego że każda kobieta chciała u swego boku mieć takiego Księcia.

Ku radości wszystkich obecnych cały czar tamtejszej nocy nie prysł wraz z godziną 00:00, dzięki czemu zabawa trwała do samego rana.

Po zakończeniu balu każda z par odjechała swoja karocą ku wschodzącemu słońcu, ze świadomością, że do egzaminu dojrzałości ze 100 dni zostało już tylko 99.

 

 

Klasy I c i I b w kinie

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym, ale zapewne nie ostatni, wybraliśmy się poza miasto. Odwiedziliśmy Elbląg, a w nim przede wszystkim kino, by dla odstresowania obejrzeć superfilm Był sobie pies. Edukację połączyliśmy z przyjemnościami, a towarzyszyli nam: nasze wychowawczynie i ks. Kajetan.

Uczniowie klasy I c.

 

 

 

 

 

 

Lista osób wyjeżdżających na praktyki zagraniczne do Włoch

w okresie 30 IV – 27 V 2017

 

W wyniku rekrutacji przeprowadzonej na podstawie kryteriów formalnych oraz  egzaminu  z języka angielskiego do udziału w projekcie „Zagraniczne mobilności uczniów i kadry pedagogicznej ZSZ w Barlewiczkach” (grupa – uczniowie klas III – wyjazd maj) zakwalifikowane zostały następujące osoby:

 

L.p.

Nazwisko, imię

Klasa

Liczba  punktów

1.

Witka Michael

III A

60

2.

Książak Małgorzata

III C

59

3.

Dombrowski Krzysztof

III C

56

4.

Lisewska Klaudia

III B

54

5.

Godlewski Robert

III C

53

6. - 8.

Prokopowicz Sebastian

Lewandowski Grzegorz

Grzechulski Patryk

III B

52

III C

III A

9.

Grunwald Ewa

III B

48

10. - 12.

Gałka Jakub

Mejer Dawid

Makulska Ewa

III B

47

III C

III B

13. - 15.

Ołdak Alicja

Kosmala Szymon

Dzięgielewski Bartosz

III C

45

III A

III C

16. - 18.

Ambroszkiewicz Agata

III B

42

Kuźma Kevin

III C

Maliszewska Adrianna

III B

19.

Sobocińska Alicja

III B

41

20.

Struzik Tomasz

III A

40

 

Na liście rezerwowej znalazły się następujące osoby:

1.

Kruszyńska Patrycja

III B

39

2.

Nowak Natalia

III B

33

3.

Waszczyszyn Michał

III C

31

 

OGŁOSZENIE O NABORZE DO PROJEKTU

nr RPPM.03.03.01-22-0006/16pn. „Efektywne kształcenie zawodowe w powiecie sztumskim - cykl wsparcia dydaktycznego w celu zwiększenia zatrudnialności uczniów ZSZ w Barlewiczkach na regionalnym rynku pracy”  współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Zarząd Powiatu Sztumskiego zaprasza zainteresowanych uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach do wzięcia udziału w projekcie, o którym mowa powyżej.

Cel szczegółowy projektu:Poprawiona przyszła zatrudnialność uczniów kształcenia zawodowego.

ZAKRES TEMATYCZNY PROJEKTU:

Zadanie 1 Cykl zajęć dydaktyczno - praktycznych wspierających przygotowanie zawodowe uczniów ZSZ w Barlewiczkach w branży środowisko

Podzadanie 1.1 Stacjonarne zajęcia w zakresie doskonalenia zawodowego dla uczniów kierunków rolniczych

Zaplanowano zajęcia w pracowniach produkcji rolnej (90h) i zwierzęcej (90h) dla 100 uczniów o specjalizacji rolnik i technik rolnik. Zaplanowano 180 godzin zajęć dydaktycznych dla kilku/ kilkunastoosobowych grup uczniów.

Podzadanie 1.2 Stacjonarne zajęcia w zakresie doskonalenia zawodowych języków obcych dla uczniów kierunków rolniczych

W ramach zadania będą prowadzone zajęcia z języka angielskiego dla 80 uczniów i języka niemieckiego dla 20 uczniów o charakterze zawodowym uwzględniające specyfikę branży w wymiarze 25 godzin dydaktycznych w każdym roku szkolnym dla kilku/ kilkunastoosobowych grup uczniów. Łącznie 270h w trakcie trwania projektu (j. angielski 135h i j. niemiecki 135h).

Podzadanie 1.3 Kursy zawodowe dla uczniów kierunków rolniczych

Kurs zawodowy obsługi kombajnu zbożowego dla 30 osób (20h teorii i 12h zajęć praktycznych na ucznia), wózka widłowego (40h teorii i 15h zajęć praktycznych na ucznia) dla 25 uczniów kierunków rolnik i technik rolnik, zastosowanie technik informatycznych w produkcji roślinnej (110h) i zwierzęcej (110h). Zakłada się edycję kursów w kolejnych latach. Efektem kursów jest praktyczna umiejętność obsługi wózka i kombajnu potwierdzona  zaświadczeniem kwalifikacyjnym, wydanym po zaliczeniu egzaminu.

Podzadanie 1.4 Praktyki/staże zawodowe wykraczające poza podstawę programową dla uczniów kierunków rolniczych

SZCZEGÓŁY  ZNAJDZIESZ TU

 

Ogłoszenie o naborze do projektu :

"Zagraniczne mobilności uczniów i kadry pedagogicznej

ZSZ w Barlewiczkach"

            Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach informuje uczniów klas trzecich technikum o możliwości skorzystania z  projektu "Zagraniczne mobilności uczniów i kadry pedagogicznej ZSZ w Barlewiczkach"  finansowanego przez Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

            W ramach tego programu szkoła otrzymała dofinansowanie m.in. na realizację zagranicznych praktyk zawodowych.

            Praktyki pierwszej grupy, na którą złożą się chętni uczniowie uczęszczający w roku szkolnym 2016/2017 do klas trzecich technikum  w zawodach: technik budownictwa, technik pojazdów samochodowych, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik informatyk odbędą się w mieście Rimini we Włoszech w dniach 30 IV - 27 V 2017 r. Wyjazd i pobyt jest całkowicie bezpłatny.

            W ramach wsparcia finansowego uczniowie wyjeżdżający na praktyki otrzymają:

·         transport na i z lotniska,

·         ubezpieczenie,

·         zakwaterowanie ( miejsce zakwaterowania jest wspólne dla wszystkich uczestników praktyk),

·         możliwość udziału w wycieczkach do San Marino i Wenecji,

·         atrakcyjne miejsce odbywania praktyk,

·         20-godzinny kurs języka włoskiego w Polsce,

·         20-godzinny kurs języka włoskiego w międzynarodowej grupie w Rimini,

·         opiekę ze strony opiekunów polskich i włoskich,

·         kieszonkowe w całości pokrywające koszty wyżywienia uczestnika praktyk,

·         bilety na przejazdy lokalne,

·         wycieczkę z przewodnikiem po Rimini.

WIĘCEJ INFORMACJI W DZIALE PROJEKTY EDUKACYJNE