Aktualności

 

OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

Dnia 29.11.2017 r. odbył się szkolny etap XXVIII olimpiady Teologii Katolickiej „Pokój i nadzieja Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”. Podobnie jak w latach ubiegłych nasi uczniowie byli zainteresowani tym religijnym konkursem. W etapie szkolnym wzięło udział 6 uczniów . Etap szkolny polega na rozwiązaniu testu. Pytania są opracowywane przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Elbląskiej. Na zmagania z pytaniami uczniowie mieli 45 minut.

Najwyższe wyniki uzyskali :  Adam Ścisłowski z klasy  III a, Justyna Stępak z klasy II b oraz Paulina Wojtacka z klasy II b.                                      

Na poziomie diecezjalnym szkołę będzie reprezentował Adam Ścisłowski, któremu życzymy powodzenia.

Organizatorami etapu szkolnego byli : katecheci  mgr Waldemar Cieślicki, ks. mgr Kajetan Jakubowski oraz mgr Halina Żyra.                                                                                            

W. Cieślicki

 

Pomagamy, pomagamy…

Kończy się jedna z akcji pomocy  - mowa o akcji  na rzecz bezdomnych zwierząt umieszczonych w schronisku w Tczewie. Nasze działania wspiera Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, panią Moniką Borko.  Jak zawsze jesteście wrażliwi na krzywdę psów i kotów i świetnie sprawdzacie się w roli niosących pomoc. Zebraliśmy sporo: niepotrzebne Wam koce, ręczniki, zabawki po Waszych pupilkach, co nieco smakołyków dla zwierzaków. Niedługo to przeliczymy, bo jest za co Was chwalić! Wszystkim dotychczasowym darczyńcom dziękujemy, a szczególne chciałabym wyróżnić na początek Kasię O. z IV b za  wielkie serce (na zdjęciu jej piesek i zbiórka na naszą akcję), Karolinę F. z I b za prawie codzienne doglądanie akcji i jej wspieranie oraz klasie III b za wspólną inicjatywęJ Wkrótce relacja z podsumowania akcji. Tymczasem można jeszcze przynosić rzeczy do 15 grudnia do p. A.Brzustewicz. 

A.Brzustewicz

 

 

 

VII Sztumska Gala Wolontariatu

VII Sztumska Gala Wolontariatu odbyła się 05 grudnia 2017 r. w Sztumskim Centrum Kultury.

Na tę uroczystość z naszej szkoły zaproszone zostało Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunami. W czasie Gali wolontariusze przyjęli podziękowania za swoją działalność i otrzymali piękne symbole – serca. Natomiast opiekunowie, p. Halina Żyra, p. Agnieszka Iwańska – Warczak i ks. Kajetan Jakubowski, już tradycyjnie, dostali statuetki.

Tę Galę uświetniły występy uczniów. Z naszej szkoły wystąpili: Alicja Sobocińska, Ksenia Matkiwska, Aleksandra Maliszewska i Wojciech Paduch. Wykonali utwory wokalne i instrumentalne.

P. Halina Żyra, p. Agnieszka Iwańska – Warczak oraz ks. Kajetan Jakubowski przyjęli również podziękowania jako wolontariusze „Daru Serca” w Sztumie.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, którego najważniejszym elementem był okolicznościowy tort.

Halina Żyra – opiekun SKC

 

 

Olimpiada HIV-AIDS STOP

1 XII w sali Starostwa Powiatowego odbyła Olimpiada HIV-AIDS STOP. Wzięli w niej udział zwycięzcy etapu szkolnego wszkołach ponadgimnazjalnych powiatu sztumskiego. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów. Pierwsza część konkursu polegała na wypełnieniu testu zawierającego pytania zarówno zamknięte, jak i otwarte. Sukcesem w niej było zakwalifikowanie się do etapu drugiego, w którym uczestnicy odpowiadali na pytania ustnie. Do tego właśnie etapu spośród naszej piątki dostały się dwie osoby: Magdalena Paluch z kl. III b i Paweł Tubaja z klasy III c, notabene z największą liczbą punktów. Po podsumowaniu wyników części pisemnej i ustnej okazało się, iż mamy dwoje laureatów. Magdalena Paluch zajęła miejsce 3., zaś zwycięzcą konkursu okazał się Paweł Tubaja. Cieszymy się podwójnie, bo to również promocja szkoły, a Magdzie i Pawłowi gratulujemy.

M. Krawczyńska-Blacha

 

70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych 

Cech Rzemiosł Różnych w Sztumie jest silnie związany z naszą szkołą poprzez uczniów odbywających swoje praktyki zawodowe w zakładach rzemieślników sztumskich. Organizujemy również wspólnie różne uroczystości.

24 XI 2017 r. wzięliśmy aktywny udział w świętowaniu 70-lecia Cechu. Obchody rozpoczęły sięudziałem zaproszonych gościw mszy świętej w kościele pw. św. Anny. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor  p. M. Zawisza, kierownik praktycznej nauki zawodu p. P. Smolarczyk oraz poczet sztandarowy z opiekunem p. K. Lewandowskim. Nasi uczniowie pełnili  także role chorążych pocztu Cechu Rzemiosł Różnych w Sztumie. Kolejnymi punktami programu były: poświęcenie okolicznościowej tablicy pamiątkowej na ścianie budynku Cechu i przemarsz bulwarem zamkowym do sali widowiskowo-teatralnej w Sztumskim Centrum Kultury, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Wysłuchaliśmy wystąpień gości, informacji na temat okolicznościowej publikacji napisanej przez sztumskiego historyka, Andrzeja Lubińskiego oraz poznaliśmy historię powstania najwyższego odznaczenia rzemiosła –szabli Kilińskiego.

Po wręczeniu odznaczeńregionalnych i rzemieślniczych osobom zasłużonym dla pomorskiego rzemiosła uczniowie naszej szkołyprzedstawili część artystyczną. Swoje talenty wokalne prezentowali: Alicja Sobocińska (kl. IV b), Adam Ścisłowski (kl. III a), Maja Wierzbowska (kl. II c), Wojciech Paduch (kl. II a), Ksenia Matkivska (kl. I b), i Aleksandra Maliszewska (kl. I b). Przygotowani zostali przez nauczycielki: p. J. Mroczkowską i M. Krawczyńską – Blachę.

Nasza szkoła zadbała nie tylko o strawę duchową, ale również o tę dla ciała. Goście mieli okazję skosztować potraw przygotowanych przez uczniów klas żywienia i usług gastronomicznych pod kierunkiem p.p. A. Kobusińskiej i H. Łukomskiej. Byliśmy odpowiedzialni także za obsługę gości. Sądząc po ilości podziękowań i gratulacji spisaliśmy się na medal zarówno śpiewając, jak i gotując czy obsługując gości.

M. Krawczyńska-Blacha

 

Pierwsze Forum Samorządów Uczniowskich w Dzierzgoniu

Dnia 01.12.2017r. uczestniczyliśmy w Pierwszym Forum Samorządów Uczniowskich w Dzierzgoniu. Rozważaliśmy kompetencje Samorządów Uczniowskich oraz planowaliśmy nowe pomysły do realizacji.

Monika Borko

 

Wycieczka do Poznania

Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst – to tytuł wystawy, którą obejrzeliśmy w poznańskim Centrum Kultury Zamek  w nieco chłodny grudniowy piątek. To jedyna w swoim rodzaju prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy w Polsce. Polskie konteksty to fotografie Berenice Kolko – fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach jej życia oraz Fanny Rabel – uczennicy Kahlo i współpracownicy Diego Rivery (obie artystki polskiego pochodzenia). Oprócz prac Kahlo i Rivery obejrzeliśmy także współczesne grafiki meksykańskiej grupy artystycznej meXylo.
W ogrodzie rezydencji niemieckiego cesarza Wilhelma II  na Dziedzińcu Różanym przyjrzeliśmy się zespołowi rzeźb plenerowych Magdaleny Abakanowicz 5 Figur, przedstawiających antropomorficzne istoty bez głów. Mieliśmy także czas, by wstąpić na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich i poobserwować zawody jeździeckie (Cavaliadę) oraz pozachwycać się na przykład wyrobami z ceramiki, szkła czy drewna na Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych.

W czasie wycieczki opiekowały się nami p. Anna Witka i p. Agnieszka Iwańska-Warczak. 

Agnieszka Iwańska-Warczak

 

Nasza stypendystka

27 listopada br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok 2017/2018.

Z naszej szkoły stypendium otrzymała uczennica z klasy II c Roksana Jarzembińska, która osiągnęła najwyższe w szkole wyniki w nauce (średnia ocen 5,4).

Podczas uroczystości w Gdyni Roksanie towarzyszył jej, dumny z córki, tata p. Grzegorz Jarzembiński.

Państwu Jarzembińskim gratulujemy córki, a Roksanie sukcesu.

 

Halina Żyra – wychowawczyni klasy II c

 

Jak „dostać się” do policji?

Klasa II c skorzystała z życzliwości Komendy Powiatowej w Sztumie i zaprosiła jej przedstawicielki na spotkanie, które odbyło się 21 bm.

Panie policjantki przede wszystkim powiedziały o tym, jakie kryteria trzeba spełniać, aby ubiegać się o pracę w policji. Przedstawiły proces rekrutacji oraz omówiły specyfikę pracy w tym zawodzie.

Uczniowie chętnie zadawali pytania i prosili o wyjaśnienie zawiłości proceduralnych.

Halina Żyra – wychowawca klasy II c.

Klasa II c w teatrze

09 listopada br. klasa II c wraz z wychowawczynią była w Teatrze Dramatycznym w Elblągu na operze „Krakowiacy i Górale”. Sztuka wszystkim podobała się bardzo, przede wszystkim ze względu na ponadczasowość treści i wymowy, mimo że powstała w XVIII w. Poza tym spektakl był ciekawie opracowany, gdyż realizatorzy doskonale wykorzystali możliwości teatru i artystów.

Poza odrobiną nauki w tym dniu klasa, już tradycyjnie, zafundowała sobie i relaks.

 

Halina Żyra