Aktualności

Gimnazjalisto! Przyjdź do Barlewiczek!

Więcej informacji w galerii poniżej oraz w zakładce "Rekrutacja"

 

W 107 rocznicę urodzin por. Zygmunta Romańczuk - Kowalewskiego (ur. 21 kwietnia 1911 r. ) - oficera 4 pp. Legionów, aspiranta Straży Więziennej, zamordowanego w Katyniu w 1940 r. delegacja Zakładu Karnego w Sztumie, pod dowództwem płk. Izabeli Firańskiej oraz delegacja szkoły złożyły kwiaty przed tablicą pamiątkową i dębem pamięci  na terenie szkoły.

Wojciech Wędrychowski

Paweł Tubaja najlepszy z powiatu sztumskiego

W miniony piątek (12.04.2018r.)został rozstrzygnięty wojewódzki finał Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Na konkurs rozgrywany w Urzędzie Marszałkowskim przybyli zwycięzcy etapów powiatowych z całego województwa pomorskiego. Przypomnijmy, że Paweł w etapie powiatowym zajął II miejsce natomiast już w wielkim finale wojewódzkim najlepiej reprezentował nasz powiat. Paweł również zostawił w tyle konkurencje  z takich powiatów jak Nowy Dwór Gdański czy Pruszcz Gdański jak również sąsiadujący z nami powiat kwidzyński. Wyjazd na konkurs to nie tylko rozwiązywanie bardzo trudnego testu, znaleźliśmy również czas na relaks i zwiedzanie starówki gdańskiej. Na zakończenie trzeba wspomnieć, iż każdy uczestnik finału wojewódzkiego otrzymał upominek fundowany przez Urząd Marszałkowski.

GRATULACJE

Krzysztof Lewandowski

 

Spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Sztumie

W dniu 06.04.2018r. młodzież  z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w spotkaniu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Uczniowie uzyskali informację o cyberprzemocy oraz cyberprzestępstwach. Dowiedzieli się, jakie konsekwencje prawne można ponieść z tytułu tych przestępstw oraz w jakich sytuacjach można uzyskać pomoc ze strony Policji.

Monika Borko

 

Spotkanie z przedstawicielem KUHN

Już po raz kolejny uczniowie z grupy zawodowej technik rolnik mieli możliwość uczestniczenia

w spotkaniu z przedstawicielem maszyn rolniczych firmy KUHN. Tym razem tematem prelekcji były maszyny zielonkarskie. Okazuje się, że Firma KUHN od ponad 50 lat jest liderem
w ich produkcji. Kosiarki, przetrząsacze i zgrabiarki firmy zyskały ogromną popularność wśród rolników na całym świecie przede wszystkim dzięki jakości wykonywanej przez nie pracy,  precyzji i niezawodności. Po interesującej prezentacji uczniowie chętnie zadawali pytania oraz odpowiadali na pytania prowadzącego. Młodzi rolnicy z klasy czwartej żywo uczestniczyli w dyskusji, wykazując się  dużą znajomością tematu.  Było to bardzo pouczające spotkanie.

J. Mroczkowska

Jak II c witała wiosnę

21 marca br. klasa II c „uczciła” dzień wagarowicza i jednocześnie powitała wiosnę, opuszczając zajęcia w szkole. Tego dnia uczniowie wyjechali do Malborka. Najpierw posilili się w McDonaldzie, a następnie zafundowali sobie dość długi spacer do Klubu „Alfa”. Tam spędzili czas przede wszystkim na grze w kręgle. Zabawie towarzyszył radosny nastrój, co wpłynęło na snucie planów dotyczących kolejnego dnia poza szkołą.

Uczniom towarzyszyli: ich wychowawczyni oraz ks. Kajetan Jakubowski.

Halina Żyra

Jedziemy do Gdańska!!!

Jedziemy do Gdańska! Tak może podsumować Szkolny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym Paweł Tubaja.  02. Marca 2018 r. Paweł zwyciężył w tym konkursie i razem z Katarzyną Wittstock oraz Krystyną Falkowską reprezentował Naszą Szkołę w etapie powiatowym Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Etap powiatowy odbył się 15 marca 2018r. Brało w nim udział dziewięć osób a tylko trzy pierwsze miejsca premiowane były awansem do finału wojewódzkiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki a wśród czołówki również wyrównany o czym świadczy fakt, że Pawłowi brakowało tylko 2 punktów do miejsca pierwszego a o 3 miejsce była dogrywka.

Pawłowi gratulujemy 2 miejsca w etapie powiatowym Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i z niecierpliwością czekamy na wieści z wielkiego finału wojewódzkiego.

Krzysztof Lewandowski

 

Dzień Kobiet w elbląskim Multikinie…

8 marca 2018 roku grupa wychowanków internatu oraz część uczniów klasy II b wyjechała do elbląskiego Multikina na film „Cudowny chłopak” Stephena Chbosky’ego oparty na powieści R.J. Palacio.

Mieliśmy okazję poznać niesamowicie inspirującą i budującą historię Augusta Pullmana, chłopca ze zdeformowaną twarzą, który jako uczeń piątej klasy, po raz pierwszy przestąpił próg zwykłej szkoły podstawowej.Po latach nauki w domu, rodzice zdecydowali się wysłać syna do normalnej szkoły, gdzie mógł przebywać z innymi uczniami. Na początku chłopcu trudno się odnaleźć w nowym środowisku, jednak z czasem poznaje przyjaciół, którzy wywracają jego życie do góry nogami. Historię Augusta poznaliśmy nie tylko z perspektywy głównego bohatera, ale także innych osób, które znajdowały się w jego otoczeniu. Na szczególną uwagę zasługuje świetny wątek siostry chłopca, Vii.

Po seansie aktywnie uczestniczyliśmy (co widać na załączonych zdjęciach) w mini warsztatach psychologicznych na temat agresji, tolerancji i przyjaźni. Po solidnej dawce wrażeń należało się nam coś dla ciała- posiłek w jednej z restauracji znajdujących się na terenie Centrum Handlowego „Ogrody”.

H. Stępień - Grajewska

Olimpiada Teologii Katolickiej 

25 uczestników z 15 szkół wzięło udział w etapie diecezjalnym XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej, który został rozegrany 07.03.2018r. w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Nasz reprezentant Adam Ścisłowski z kl.III a zajął dobre, 11 miejsce. Zważywszy na konieczność zapoznania się z dużą ilością materiału i sprostania wysokim wymaganiom organizatorów możemy być pewni że ten wynik przynosi naszej szkole powód do satysfakcji. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

W. Cieślicki
 

 

 

Dobiegają końca prace remontowe w Zespole Szkół Zawodowych w Barlewiczkach...

Z prawdziwą radością informujemy, że prace remontowe w naszej szkole dobiegają końca! Miały  one na celu termomodernizację budynku internatu polegającą na całkowitej wymianie instalacji grzewczej w całym obiekcie,  wymianie większości okien oraz ociepleniu budynku i wykonaniu  nowej, pięknie harmonizującej z budynkiem głównym - elewacji. Oprócz tego na wszystkich budynkach szkoły – budynku głównym, warsztatach i internacie - zamontowano instalację fotowoltaiczną, która pozwoli zaoszczędzić około 30 procent kosztów energii elektrycznej. Jedną z największych zalet fotowoltaiki jest jej proekologiczny charakter. Do działania wykorzystuje jedynie odnawialne źródło energii jakim jest promieniowanie słoneczne. Fotowoltaika nie ma żadnego negatywnego oddziaływania na faunę i florę , a co więcej, jest  to technologia bezemisyjną - eksploatacja nie powoduje powstawania szkodliwych substancji.

Projekt pochłonął ponad 1 mln 200 tysięcy. Prace remontowe rozpoczęły się  w połowie września. Pomimo wielu niedogodności  dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, które wynikały z prowadzenia prac w roku szkolnym, dziś możemy odetchnąć z uśmiechem. Nasza placówka staje się z roku na rok ładniejsza, lepiej wyposażona, proekologiczna …To szkoła na miarę XXI! Modernizacja budynku odbyła się w ramach projektu ”Poprawa efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej na terenie Powiśla i Żuław (wraz z działaniami informacyjno- edukacyjnymi)”. Nasza placówka jest pierwszym spośród 20 obiektów przewidzianych do remontu w ramach tego projektu. Prace remontowe możliwe były dzięki staraniom Starosty i Rady Powiatu Sztumskiego, którym w tym miejscu chcemy szczerze podziękować.

Halina Stępień-Grajewska

 

Nowo wybudowane warsztaty szkolne

W Zespole Szkół Zawodowych w Barlewiczkach trwa realizacja projektu „Budowa obiektu warsztatów i pracowni dydaktycznych do praktycznej nauki zawodu dla potrzeb uruchomienia pracowni dydaktycznych w celu dostosowania oferty praktycznego kształcenia zawodowego ZSZ w Barlewiczkach do wymogów regionalnego rynku pracy”. Pierwsze prace rozpoczęły się w marcu br., a  termin oddania budynku do użytku przewiduje się na luty 2018 r.Aktualnie trwa montaż instalacji wentylacyjnej i prace wykończeniowe. W nowym budynku powstać ma pracownia diagnostyczna, dwie pracownie napraw samochodowych, pracownia techniki rolniczej,  metrologii warsztatowej,  produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej. Wartość projektu wynosi ponad 9 mln złotych.

Powstanie warsztatów i pracowni dydaktycznych to  bardzo ważny krok w rozwoju naszej szkoły – podkreśla Marzena Zawisza- dyrektor szkoły.  Do tej pory szkoła nie była dostatecznie wyposażona. Teraz do dyspozycji uczniów będą najbardziej nowoczesne pracownie. Na przykład  pracownia napraw pojazdów samochodowych wyposażona będzie w tokarkę konwencjonalną z oprzyrządowaniem, frezarkę konwencjonalną, frezarkę CNC. W niej znajdować się będzie pełen serwis wulkanizacji oraz klimatyzacji, urządzenie do prostowania felg, podnośnik do pojazdów. W ramach realizowanego projektu szkoła wzbogaci się o nowoczesny sprzęt rolniczy: ciągnik, sieczkarnię, opryskiwaczirozsiewacz nawozów z elektronicznym sterowaniem, które będą garażowane pod nowo wybudowaną wiatą. Szkoła dysponować też będzie trzema specjalistycznymi pracowniami informatycznymi, w tym pracownią robotyki.

Projekt zakłada również organizację dużej ilości kursów specjalistycznych dla uczniów i nauczycieli szkoły. Realizacja projektu to ogromna inwestycja w jakość kształcenia zawodowego nie tylko w naszym powiecie, ale również w regionie. Powstanie tak nowoczesnych warsztatów to odpowiedź naszej szkoły i powiatu na coraz bardziej wymagający, pozostający w ciągłym rozwoju rynek pracy. Mamy aspiracje, by stać się jedną z najnowocześniejszych szkół zawodowych w województwie.

Halina Stępień-Grajewska