Imprezy

Spotkanie z przedstawicielem KUHN

13 lutego 2018r. w szkolnej sali konferencyjnej Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach odbyło się niecodzienne spotkanie uczniów klas technikum rolniczego z przedstawicielem handlowym maszyn rolniczych KUHN.

Przez 1,5 godziny mieliśmy okazję zapoznać się z szeroką gamą rozsiewaczy i opryskiwaczy  produkowanych przez tego producenta. Prowadzący w sposób ciekawy i merytoryczny przybliżył budowę i zalety każdej z prezentowanych maszyn. Uczniowie wysłuchali nowych informacji z dużym zainteresowaniem. Miłym  akcentem spotkania były konkursy z nagrodami ze znajomości  prezentowanych maszyn. Z pytaniami poradzili sobie bardzo dobrze uczniowie z klasy IVA, którzy zgarnęli wszystkie nagrody.

Jolanta Mroczkowska

Targi Polagra-Premiery

19 stycznia 2018 roku młodzi rolnicy z naszej szkoły wraz z opiekunami, nie zważając na trudne warunki pogodowe wyruszyli do Poznania na największe spotkanie biznesowe dla sektora rolniczego w Polsce i Europy Środkowo-Wschodniej, czyli  targi Polagra – Premiery. Targi te odbywają się w cyklu dwuletnim  i są doskonałym źródłem wiedzy o nowościach rynkowych oraz miejscem prezentacji innowacyjnych technologii rolniczych. Nie mogło nas tam zabraknąć. Pomimo wczesnej pory wyjazdu humory dopisywały i bez przeszkód dotarliśmy do Poznania. Uczniowie mieli okazję po raz kolejny zapoznać się z bogatą ofertą maszyn rolniczych oraz na bieżąco obserwować najnowsze rolnicze rozwiązania.

Jolanta Mroczkowska

Urzekł nas „Narzeczony na niby”

Czy małe, niewinne kłamstewko może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do totalnej katastrofy? A może dopiero jak wszystko się w życiu rozpada, możliwe staje się poukładanie wszystkiego od nowa? My już to wiemy, bo wraz z naszym wychowawcą p. Andrzejem Żółtowskim 18 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do kina „Krewetka” w Gdańsku.

Na miejsce zbiórki uzgodniliśmy sztumski dworzec kolejowy. Stamtąd bezpośrednim pociągiem dojechaliśmy do dworca PKP w Gdańsku Głównym. Podróż mijała nam miło i przyjemnie, a to za sprawą wspólnych rozmów. Kino „Krewetka”, na tych którzy go nie znali, wywarło miłe wrażenie.  Ci, którzy już w nim byli, miło zawitali po raz kolejny.

Z dość szerokiego repertuaru zdecydowaliśmy się na obejrzenie polskiej, romantycznej komedii „Narzeczony na niby” z Julią Kamińską, Piotrem Stramowskim, Sonią Bohosiewicz, Piotrem Adamczykiem, Barbarą Kurdej-Szatan, Tomaszem Karolakiem i Dorotą Kolak.

Ten film może się podobać.  Opowiada o Karinie, która próbuje z całych sił stworzyć pierwszy szczęśliwy związek. Ale mężczyzna, któremu oddała swoje serce, wydaje się być bardziej zainteresowany sobą, niż nią. Tak się złożyło, że jedno nieprzewidziane zdarzenie i jedno małe kłamstewko zamieni jej uporządkowane życie w prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wtedy szybko okaże się też, że każdy z bohaterów ma tak naprawdę coś do ukrycia.

Ale nie będziemy opowiadać fabuły do końca. Kto nie widział, niech też jedzie do kina. A film na pewno pokochają ci, którzy wierzą, że o prawdziwą miłość warto walczyć, nawet jeśli zaczyna się mocno niefortunnie.

Chyba wszyscy uznali, że wycieczka do kina była udana. Film był warty obejrzenia, a my spędziliśmy ze sobą dużo czasu.

Klasa III B

Zbiórka na rzecz schroniska w Tczewie

Udało się! Już po raz drugi pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni wobec zwierząt. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodzieży przekazaliśmy na rzecz schroniska w Tczewie jedzenie, zabawki oraz koce.Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

M.Borko

Rozstrzygnięcie konkursu "Używasz-Przegrywasz"

W grudniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Używasz - Przegrywasz" , którego organizatorami była Komenda Powiatowa Policji w Sztumie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Sztumie. Prace przedstawione przez uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych tworzą kalendarz na rok 2018. Naszą szkołę reprezentują prace wykonane przez Kamilę Cendrowską z klasy 2b, Karolinę Schufreidę z klasy 2f oraz Weronikę Czeszejko z klasy 2f.

M. Borko

 Wigilia w SOSW w Uśnicach

W dniu 20 grudnia br. uczestniczyliśmy w wigilii w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Uśnicach. W korowodzie św. Mikołaja wzięli udział nasi uczniowie z klasy IC: Nikola Bużek, Mikołaj Dawid, Bartosz Piotrowski i Paulina, Staniaszek.

 

Wyniki konkursu fotograficznego

Konkurs fotograficzny „Moje Hobby” rozstrzygnięty! Do ścisłej czołówki zakwalifikowali się: Karolina Falkowska z I b, Jan Szempek z IV a, Kamil Brzeski z II a oraz Szymon Olszewski z klasy II c i właśnie jego zdjęcie spełniło wszystkie kryteria konkursowe. Szymon został laureatem dzięki zdjęciu, na którym przedstawił swoją pasję, jaką jest wędkarstwo. Gratulacje! Zapraszam do obejrzenia prac finalistów – tu, w galerii, jak też na holu na II piętrze szkoły.

Organizator A. Brzustewicz

Plebiscyt „Nauczyciel na Medal 2017”

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbył się organizowany przez Dziennik Bałtycki plebiscyt „Nauczyciel na Medal 2017”. Głosowanie odbywało się drogą sms-ową. Celem akcji było nagrodzenie nauczycieli kreatywnych, z pasją, którzy często poświęcają swój wolny czas, aby pracować z uczniem.

Każdy mógł oddać głos na zgłoszonego do plebiscytu nauczyciela. Akcji patronował marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sztumskiego pierwsze miejsce zajęła pani Agnieszka Iwańska-Warczak, a drugie pani Sylwia Kubik. Gratulujemy!

 

Spotkanie opłatkowe w internacie

 

Internacka społeczność spotkała się przy stole wigilijnym 19 grudnia br. Na uroczystość złożyły się: montaż muzyczno - słowny w wykonaniu pięciu mieszkanek internatu (A. Maliszewskiej, A. Sobocińskiej, N. Bużek, P. Ilbegi oraz K Matkiwskiej), pod kierownictwem p. H. Żyry i ks. K. Jakubowskiego; dzielenie się opłatkiem i życzenia, wieczerza, wizyta Mikołaja oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: p. Marzena Zawisza – dyrektor naszej szkoły, p. Halina Stępień – Grajewska – kierownik internatu, p. Wiesława Krawczyńska – Blacha i p. Daniel Wesołowski.

Halina Żyra

Wigilia Środowiskowa

 

W dniu 14 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach odbyła się coroczna Wigilia Środowiskowa. Wzięli w niej udział rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły, pracodawcy, absolwenci, przedstawiciele współpracujących ze szkołą organizacji i instytucji.

Spotkanie rozpoczęło przedstawienie jasełkowe, przygotowane przez szkolną grupę teatralną i wokalno-muzyczną (opiekunowie: A. Iwańska – Warczak, J. Mroczkowska, W. Wędrychowski). W przedstawieniu udział wzięli uczniowie: N. Bużek (IC) , M. Dąbrowski (IIF), A. Ołdak(IVC), W. Beutler (II B), J. Dominik (II A), K. Cendrowska (II B), K. Brzeski (II A) , K. Wiśniewski (II A), K. Soliński (II A), W. Paduch(II A), Ł. Pyrka (II A), B. Wittstock (II A), M. Pazio (II A), M. Dawert (IA).

Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie: A. Maliszewska(IB), K. Falkowska (IB), M. Wierzbowska (IIC), K. Kulecka (IIC), P. Wojtacka (IIB), A. Ścisłowski (IIIA) – keyboard, B. Szwed (IIIA) – akordeon. Gościnnie wystąpili także : Kazimierz Nieścier ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku oraz Mateusz Nieścier (skrzypce).

Odpowiednie nagłośnienie zapewnili Jakub Wawer (IIC) oraz Patryk Grzechulski (IV A).

Dekorację sali wykonali uczniowie klas: IA, IIB, IIF, IIIC i IIIG oraz absolwenci Krzysztof Konefał i Michał Zaniewski pod kierunkiem N. Markiewicz i A. Iwańskiej-Warczak.

Goście mieli również okazję spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych, przygotowanych przez uczniów szkoły (pod kierunkiem: A. Kobusińskiej, Z. Krzemińskiej, H. Łukomskiej, P. Olszewskiego, A. Żółtowskiego).

Uczestnicy spotkania zostali obdarowani drobnym upominkiem w postaci świątecznych pierników.

Całość koordynowała A. Ciosek.

Spotkanie wigilijne, które po raz pierwszy odbyło się trzy lata temu z inspiracji Dyrektora Szkoły Marzeny Zawiszy, stało się tradycją w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach. 

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA

A. Ciosek

Życzenia świąteczne z Elbląga

 

Ks. Damian Papierowski – koordynator Szkolnych Kół Caritas - przysłał życzenia świąteczne dla wszystkich pracowników i uczniów naszej szkoły.

Halina Żyra

Przygotowania do wigilii środowiskowej

 

Przygotowania do spotkania wigilijnego trwają. Podejrzeliśmy próbę przed jasełkami, które przygotowuje pani Agnieszka Iwańska-Warczak. Posłuchaliśmy ukradkiem  kolęd w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów i pani Jolanty Mroczkowskiej.

 Wkrótce zamieścimy w zakładce Galeria materiały z fotorelacji Koła Fotograficznego z wigilii środowiskowej.

Agnieszka Brzustewicz–opiekun Koła Fotograficznego

 

Funkcjonowanie służby ochronnej i informatycznej

 

O tym, jak funkcjonuje służba ochronna i informatyczna w Zakładzie Karnym nr 1 i w Zakładzie Karnym nr 2 w Grudziądzu, dowiedziała się klasa II c podczas wycieczki przedmiotowej. Ze względu na tajemnicę nie wolno pisać o tym, co uczniowie zobaczyli i usłyszeli. Nie mogliśmy też robić zdjęć, ale wycieczka była bardzo ciekawa. Koniecznie trzeba dodać, że realizacja tego zadania była możliwa dzięki pomocy pracowników Zakładu Karnego w Sztumie. Toteż serdecznie dziękujemy zastępcy dyrektora tej placówki p. K. Rymerowi za załatwienie pozwolenia na wejście do zakładów w Grudziądzu, natomiast p. A. Ścisłowskiemu za załatwienie wszystkich formalności oraz za towarzyszenie klasie podczas wycieczki.

Halina Żyra – wychowawczyni klasy II c

 

Młodzieżowa Rada Powiatu

 

W dniu 11.12.2017r. uczennice z naszej szkoły: Magdalena Zelmańska, Katarzyna Wittstock, Aleksandra Kwiatkowska, Julia Ossowska uczestniczyły w sesji Młodzieżowej Rady Powiatu

Monika Borko

 

Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

 

1 grudnia 2017 r odbył się Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii. W konkursu przystąpiło 11 osób z klas II B, II c, III C.  Konkurs składał się z 51 pytań otwartych. Zwycięzcy : III miejsce - Olszewski Szymon klasa II C; II miejsce - Paweł Tubaja klasa III C; I miejsce - Natalia Westfal klasa II B. Gratuluje wygranym! Konkurs organizowała nauczyciel języka angielskiego Nadiya Markiewicz

OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

Dnia 29.11.2017 r. odbył się szkolny etap XXVIII olimpiady Teologii Katolickiej „Pokój i nadzieja Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”. Podobnie jak w latach ubiegłych nasi uczniowie byli zainteresowani tym religijnym konkursem. W etapie szkolnym wzięło udział 6 uczniów . Etap szkolny polega na rozwiązaniu testu. Pytania są opracowywane przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Elbląskiej. Na zmagania z pytaniami uczniowie mieli 45 minut.

Najwyższe wyniki uzyskali :  Adam Ścisłowski z klasy  III a, Justyna Stępak z klasy II b oraz Paulina Wojtacka z klasy II b.                                      

Na poziomie diecezjalnym szkołę będzie reprezentował Adam Ścisłowski, któremu życzymy powodzenia.

Organizatorami etapu szkolnego byli : katecheci  mgr Waldemar Cieślicki, ks. mgr Kajetan Jakubowski oraz mgr Halina Żyra.                                                                                            

W. Cieślicki

 

Pomagamy, pomagamy…

Kończy się jedna z akcji pomocy  - mowa o akcji  na rzecz bezdomnych zwierząt umieszczonych w schronisku w Tczewie. Nasze działania wspiera Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, panią Moniką Borko.  Jak zawsze jesteście wrażliwi na krzywdę psów i kotów i świetnie sprawdzacie się w roli niosących pomoc. Zebraliśmy sporo: niepotrzebne Wam koce, ręczniki, zabawki po Waszych pupilkach, co nieco smakołyków dla zwierzaków. Niedługo to przeliczymy, bo jest za co Was chwalić! Wszystkim dotychczasowym darczyńcom dziękujemy, a szczególne chciałabym wyróżnić na początek Kasię O. z IV b za  wielkie serce (na zdjęciu jej piesek i zbiórka na naszą akcję), Karolinę F. z I b za prawie codzienne doglądanie akcji i jej wspieranie oraz klasie III b za wspólną inicjatywęJ Wkrótce relacja z podsumowania akcji. Tymczasem można jeszcze przynosić rzeczy do 15 grudnia do p. A.Brzustewicz. 

A.Brzustewicz

 

 

 

 

VII Sztumska Gala Wolontariatu

VII Sztumska Gala Wolontariatu odbyła się 05 grudnia 2017 r. w Sztumskim Centrum Kultury.

Na tę uroczystość z naszej szkoły zaproszone zostało Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunami. W czasie Gali wolontariusze przyjęli podziękowania za swoją działalność i otrzymali piękne symbole – serca. Natomiast opiekunowie, p. Halina Żyra, p. Agnieszka Iwańska – Warczak i ks. Kajetan Jakubowski, już tradycyjnie, dostali statuetki.

Tę Galę uświetniły występy uczniów. Z naszej szkoły wystąpili: Alicja Sobocińska, Ksenia Matkiwska, Aleksandra Maliszewska i Wojciech Paduch. Wykonali utwory wokalne i instrumentalne.

P. Halina Żyra, p. Agnieszka Iwańska – Warczak oraz ks. Kajetan Jakubowski przyjęli również podziękowania jako wolontariusze „Daru Serca” w Sztumie.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, którego najważniejszym elementem był okolicznościowy tort.

Halina Żyra – opiekun SKC

 

 

Olimpiada HIV-AIDS STOP

1 XII w sali Starostwa Powiatowego odbyła Olimpiada HIV-AIDS STOP. Wzięli w niej udział zwycięzcy etapu szkolnego wszkołach ponadgimnazjalnych powiatu sztumskiego. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów. Pierwsza część konkursu polegała na wypełnieniu testu zawierającego pytania zarówno zamknięte, jak i otwarte. Sukcesem w niej było zakwalifikowanie się do etapu drugiego, w którym uczestnicy odpowiadali na pytania ustnie. Do tego właśnie etapu spośród naszej piątki dostały się dwie osoby: Magdalena Paluch z kl. III b i Paweł Tubaja z klasy III c, notabene z największą liczbą punktów. Po podsumowaniu wyników części pisemnej i ustnej okazało się, iż mamy dwoje laureatów. Magdalena Paluch zajęła miejsce 3., zaś zwycięzcą konkursu okazał się Paweł Tubaja. Cieszymy się podwójnie, bo to również promocja szkoły, a Magdzie i Pawłowi gratulujemy.

M. Krawczyńska-Blacha

 

70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych 

Cech Rzemiosł Różnych w Sztumie jest silnie związany z naszą szkołą poprzez uczniów odbywających swoje praktyki zawodowe w zakładach rzemieślników sztumskich. Organizujemy również wspólnie różne uroczystości.

24 XI 2017 r. wzięliśmy aktywny udział w świętowaniu 70-lecia Cechu. Obchody rozpoczęły sięudziałem zaproszonych gościw mszy świętej w kościele pw. św. Anny. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor  p. M. Zawisza, kierownik praktycznej nauki zawodu p. P. Smolarczyk oraz poczet sztandarowy z opiekunem p. K. Lewandowskim. Nasi uczniowie pełnili  także role chorążych pocztu Cechu Rzemiosł Różnych w Sztumie. Kolejnymi punktami programu były: poświęcenie okolicznościowej tablicy pamiątkowej na ścianie budynku Cechu i przemarsz bulwarem zamkowym do sali widowiskowo-teatralnej w Sztumskim Centrum Kultury, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Wysłuchaliśmy wystąpień gości, informacji na temat okolicznościowej publikacji napisanej przez sztumskiego historyka, Andrzeja Lubińskiego oraz poznaliśmy historię powstania najwyższego odznaczenia rzemiosła –szabli Kilińskiego.

Po wręczeniu odznaczeńregionalnych i rzemieślniczych osobom zasłużonym dla pomorskiego rzemiosła uczniowie naszej szkołyprzedstawili część artystyczną. Swoje talenty wokalne prezentowali: Alicja Sobocińska (kl. IV b), Adam Ścisłowski (kl. III a), Maja Wierzbowska (kl. II c), Wojciech Paduch (kl. II a), Ksenia Matkivska (kl. I b), i Aleksandra Maliszewska (kl. I b). Przygotowani zostali przez nauczycielki: p. J. Mroczkowską i M. Krawczyńską – Blachę.

Nasza szkoła zadbała nie tylko o strawę duchową, ale również o tę dla ciała. Goście mieli okazję skosztować potraw przygotowanych przez uczniów klas żywienia i usług gastronomicznych pod kierunkiem p.p. A. Kobusińskiej i H. Łukomskiej. Byliśmy odpowiedzialni także za obsługę gości. Sądząc po ilości podziękowań i gratulacji spisaliśmy się na medal zarówno śpiewając, jak i gotując czy obsługując gości.

M. Krawczyńska-Blacha

Pierwsze Forum Samorządów Uczniowskich w Dzierzgoniu

Dnia 01.12.2017r. uczestniczyliśmy w Pierwszym Forum Samorządów Uczniowskich w Dzierzgoniu. Rozważaliśmy kompetencje Samorządów Uczniowskich oraz planowaliśmy nowe pomysły do realizacji.

Monika Borko

 

Wycieczka do Poznania

Frida Kahlo i Diego RiveraPolski kontekst – to tytuł wystawy, którą obejrzeliśmy w poznańskim Centrum Kultury Zamek  w nieco chłodny grudniowy piątek. To jedyna w swoim rodzaju prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy w Polsce. Polskie konteksty to fotografie Berenice Kolko – fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach jej życia oraz Fanny Rabel – uczennicy Kahlo i współpracownicy Diego Rivery (obie artystki polskiego pochodzenia). Oprócz prac Kahlo i Rivery obejrzeliśmy także współczesne grafiki meksykańskiej grupy artystycznej meXylo.
W ogrodzie rezydencji niemieckiego cesarza Wilhelma II  na Dziedzińcu Różanym przyjrzeliśmy się zespołowi rzeźb plenerowych Magdaleny Abakanowicz 5 Figur, przedstawiających antropomorficzne istoty bez głów. Mieliśmy także czas, by wstąpić na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich i poobserwować zawody jeździeckie (Cavaliadę) oraz pozachwycać się na przykład wyrobami z ceramiki, szkła czy drewna na Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych.

W czasie wycieczki opiekowały się nami p. Anna Witka i p. Agnieszka Iwańska-Warczak. 

Agnieszka Iwańska-Warczak

 

Nasza stypendystka

27 listopada br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok 2017/2018.

Z naszej szkoły stypendium otrzymała uczennica z klasy II c Roksana Jarzembińska, która osiągnęła najwyższe w szkole wyniki w nauce (średnia ocen 5,4).

Podczas uroczystości w Gdyni Roksanie towarzyszył jej, dumny z córki, tata p. Grzegorz Jarzembiński.

Państwu Jarzembińskim gratulujemy córki, a Roksanie sukcesu.

 

Halina Żyra – wychowawczyni klasy II c

 

Jak „dostać się” do policji?

Klasa II c skorzystała z życzliwości Komendy Powiatowej w Sztumie i zaprosiła jej przedstawicielki na spotkanie, które odbyło się 21 bm.

Panie policjantki przede wszystkim powiedziały o tym, jakie kryteria trzeba spełniać, aby ubiegać się o pracę w policji. Przedstawiły proces rekrutacji oraz omówiły specyfikę pracy w tym zawodzie.

Uczniowie chętnie zadawali pytania i prosili o wyjaśnienie zawiłości proceduralnych.

Halina Żyra – wychowawca klasy II c.

Klasa II c w teatrze

09 listopada br. klasa II c wraz z wychowawczynią była w Teatrze Dramatycznym w Elblągu na operze „Krakowiacy i Górale”. Sztuka wszystkim podobała się bardzo, przede wszystkim ze względu na ponadczasowość treści i wymowy, mimo że powstała w XVIII w. Poza tym spektakl był ciekawie opracowany, gdyż realizatorzy doskonale wykorzystali możliwości teatru i artystów.

Poza odrobiną nauki w tym dniu klasa, już tradycyjnie, zafundowała sobie i relaks.

 

Halina Żyra

„Idźmy naprzód z nadzieją – św. Jan Paweł II”

Dnia 12 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji XVII Dnia Papieskiego pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją – św. Jan Paweł II”.

Dobrze dobrane treści, poezja, prezentacje multimedialne i wystrój sali wprowadziły wyjątkową atmosferę uroczystości oraz dobrze oddały bogactwo nauczania Jana Pawła II.

Na scenie swoje talenty recytatorskie i lektorskie prezentowali uczniowie klasy II c : Aleksandra Kwiatkowska, Julia Ossowska, Klaudia Kulecka i Szymon Olszewski.

Uroczystość została przygotowana przez  p. Waldemara Cieślickiego, ks. Kajetana Jakubowskiego oraz p. Halinę Żyrę.

W. Cieślicki

Wycieczka przedmiotowa

05.10. 2017 r. uczniowie z grupy zawodowej technik rolnik uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do gospodarstwa liczącego 2250 ha znajdującego się w Cieszymowie.

W gospodarstwie tym uprawia się kukurydzę, rzepak, lucernę, zboża, Duży areał stanowią użytki zielone. Gospodarstwo prowadzi hodowlę i selekcję wysokowydajnego bydła mlecznego. Ma na swoim koncie liczne nagrody z regionalnych i krajowych wystaw.Spotkaliśmy się z zarządcą Cieszymowa p. Maciejem Bauryczym, który w sposób zajmujący i fachowy zaprezentował uczniom osiągnięcia tego gospodarstwa. Mieliśmy okazję obejrzeć nowoczesną oborę na 520 krów, wyposażoną w jedną z największych hal udojowych typu karuzela firmy GEA. Układ hali udojowej to tzw. rybia ość. Hala przy trzykrotnym doju jest w stanie obsłużyć na dobę ponad 1000-1200 krów.

Była to bardzo pouczająca i ciekawa wycieczka przedmiotowa.

  

 

  „Kolorowe Love"

W salach Sztumskiego Centrum Kultury od 6 października 2017r. oglądać można prace pani Iwony Czeszejko-Sochackiej. Obecna wystawa - „Kolorowe Love" - to jak mówi artystka – malarstwo unoszące dusze, często chowające odrobinę wzruszeń. Zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

 

BohaterON – włącz historię!

Uczniowie klasy IA, IB i IC oraz mieszkańcy internatu na przełomie września i października wzięli udział w akcji BohaterON rozpropagowanej w szkole przez p. Wojciecha Wędrychowskiego.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek. Biorąc udział w projekcie, uczniowie kształcili postawę patriotyczną oraz wrażliwość społeczną.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie.

Prace koordynowały p. N. Markiewicz oraz A. Iwańska-Warczak.

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole.

Europejski Dzień Języków obchodzony jest w całej Europie corocznie 26 września. Ma on zachęcić Europejczyków do nauki języków obcych (nie tylko tych używanych na terenie Europy), a także propagować zalety różnorodności językowej.

W naszej szkole z okazji tego święta odbyły się konkursy językowe z języka niemieckiego i angielskiego. 

26.09.2017 r. odbył się konkurs wiedzy o Australii, zorganizowany przez panią Katarzynę Mettel. Uczestniczyło w nim 16 uczniów naszej szkoły. Największą wiedzę na temat tego kraju posiadał Michał Malinowski z klasy IIIB, który zdobył pierwsze miejsce. Na drugim miejscu z tą samą liczbą punktów znaleźli się Wojtek Bekier i Wojtek Mazurkiewicz z klasy IC.

Tego samego dnia odbył się również  konkurs z języka niemieckiego "Leseverstehen- Rozumienie Tekstu Czytanego". Udział wzięło 12 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Konkurs zawierał zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Pierwsze miejsce z maksymalną liczbą punktów zajęło 2 uczniów: Michael Witka z klasy IV a oraz Michał Malinowski z klasy III b. Konkurs zorganizowała pani Agnieszka Brzustewicz.

27.09.2017r. pani Agnieszka Grabara przeprowadziła konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. W konkursie brali udział uczniowie klas: IB, IC, IIIB i IVC. Najlepsze wyniki uzyskali:

Nikolas Gorczyński z klasy IB,
Wojtek Mazurkiewicz, Bartosz Piotrowski, Radosław Szewc, Sebastian Caputa z klasy IC,
Julia Klinkowska z klasy IIIB
Grzegorz Lewandowski i Kevin Kuźma z klasy IVC.

 Nagrodami w konkursach były oceny z języka angielskiego lub niemieckiego.

W ramach DJO odbyła się również zbiórka i wystawa plakatów promujących naukę języków obcych. W galerii znajdują się niektóre z nich.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom!

Gdański Salon Maturzystów.

Dnia 28 września br. młodzież klas  czwartych technikum brała udział w  „Salonie Maturzystów – „Perspektywy 2017”.
Wycieczka edukacyjna, pod opieką nauczycieli  Agnieszki Iwańskiej-Warczak, Lucyny Bejm oraz Krystyny Bronk  miała na celu dostarczenie uczniom rzetelnych informacji dotyczących tegorocznej matury oraz rekrutacji na studia na rok akademicki 2017/2018.
Gdański Salon Maturzystów to  cykliczna impreza targowa organizowana przez Fundację Perspektywy.  W  tym roku szkolnym odbyła się w dniach 28-29 września na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 6.
Ofertę edukacyjną zaprezentowały niemal wszystkie uczelnie wyższe regionu pomorskiego, a także z całej Polski. Jak co roku maturzyści mogli liczyć na informacyjne spotkania i warsztaty z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. Największym  zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z języka angielskiego oraz matematyki.
Krystyna Bronk

DZIEŃ CHŁOPAKA

Z okazji Waszego Święta
- my, dziewczyny,
życzymy każdemu Chłopcu:

ü   dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,

ü  ciastek - tylko tych najsłodszych

ü  samochodów - tylko tych najszybszych

ü  zabaw - tylko najweselszych

ü  przygód - tylko najciekawszych ...

ü  i butów - takich, co najlżejsze, w których wszędzie mógłbyśdotrzeć!

 

 

W środowy wieczór 27 września 2017 roku w internacie Zespołu Szkół Zawodowych odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczęta przygotowały gazetkę, na której znalazły się życzenia dla chłopaków, konkursy (np. kto zje najszybciej jabłko czy wymieni najwięcej mieszkanek internatu z imienia i nazwiska), a także coś słodkiego na osłodę.

 

 

OGŁOSZENIE

Agro Show 2017

Przez cztery dni trwały największe targi rolnicze Agro Show 2017 w Bednarach. Maszyny i urządzenia rolnicze pokazało ok. 800 wystawców z Polski i zagranicy. Uczestniczyło w nich blisko 150 tysięcy zwiedzających,  zajmowały prawie 120 ha powierzchni ekspozycji. Poza sprzętem na targach byli obecni producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Wystawa była organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
22 września uczniowie naszej szkoły w przewadze z grupy zawodowej technik rolnik wraz z opiekunami uczestniczyli w tym wydarzeniu. Nowością w tym roku była organizowana specjalnie dla szkół ścieżka edukacyjna, w ramach której na różnych stoiskach prezentowana była obsługa nowoczesnych maszyn rolniczych oraz innowacyjne rozwiązania techniczne. Uczniowie naszej szkoły prowadzili merytoryczną dyskusję z prowadzącymi zajęcia, wykazując się przy tym dużą znajomością techniki rolniczej.

 

Interesujesz się sztuką? Przyjdź! Zobacz! My już obejrzeliśmy! Warto!

8 września 2017 rokuspotkaliśmy się (uczniowie kl. IB, IIA, IIIA, IIIB, IIF IVA) w Sztumskim Centrum Kultury, aby obejrzeć  prace niemieckiej artystki, Corinny Kidoń. Obrazy - charakteryzujące się bogatą gamą kolorystyczną - są pełne światła i fascynacji otaczającym światem.

A.I.W.

 

Internacka integracja

Początek roku szkolnego to czas integracji nie tylko klas pierwszych w szkole, ale także mieszkańców internatu, którymi są uczniowie z różnych szkół i klas. Dlatego już 11 września br. zostało zorganizowane ognisko. Przygotowaniem jego zajęli się mieszkańcy placówki wraz z kierownikiem internatu p. H. Stępień – Grajewską i p. D. Wesołowskim. W czasie trwania spotkania młodzież miała okazję do wypełnienia innych niż codziennie zadań, bliższego poznania się, a także innej formy kontaktu z wychowawcami, p. H. Żyrą i p. M. Borko.

Wprawdzie jesienny chłodek nie sprzyjał dłuższemu siedzeniu przy ognisku, jednak już pieczenie kiełbasek, towarzyszące mu rozmowy i żarty były przyjemnym przeżyciem.

H. Żyra

 

Spotkanie z przedstawicielem KUHN

 

13 lutego 2018r. w szkolnej sali konferencyjnej Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach odbyło się niecodzienne spotkanie uczniów klas technikum rolniczego z przedstawicielem handlowym maszyn rolniczych KUHN.

Przez 1,5 godziny mieliśmy okazję zapoznać się z szeroką gamą rozsiewaczy i opryskiwaczy  produkowanych przez tego producenta. Prowadzący w sposób ciekawy i merytoryczny przybliżył budowę i zalety każdej z prezentowanych maszyn. Uczniowie wysłuchali nowych informacji z dużym zainteresowaniem. Miłym  akcentem spotkania były konkursy z nagrodami ze znajomości  prezentowanych maszyn. Z pytaniami poradzili sobie bardzo dobrze uczniowie z klasy IVA, którzy zgarnęli wszystkie nagrody.

Jolanta Mroczkowska

Targi Polagra-Premiery

19 stycznia 2018 roku młodzi rolnicy z naszej szkoły wraz z opiekunami, nie zważając na trudne warunki pogodowe wyruszyli do Poznania na największe spotkanie biznesowe dla sektora rolniczego w Polsce i Europy Środkowo-Wschodniej, czyli  targi Polagra – Premiery. Targi te odbywają się w cyklu dwuletnim  i są doskonałym źródłem wiedzy o nowościach rynkowych oraz miejscem prezentacji innowacyjnych technologii rolniczych. Nie mogło nas tam zabraknąć. Pomimo wczesnej pory wyjazdu humory dopisywały i bez przeszkód dotarliśmy do Poznania. Uczniowie mieli okazję po raz kolejny zapoznać się z bogatą ofertą maszyn rolniczych oraz na bieżąco obserwować najnowsze rolnicze rozwiązania.

Jolanta Mroczkowska

Urzekł nas „Narzeczony na niby”

Czy małe, niewinne kłamstewko może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do totalnej katastrofy? A może dopiero jak wszystko się w życiu rozpada, możliwe staje się poukładanie wszystkiego od nowa? My już to wiemy, bo wraz z naszym wychowawcą p. Andrzejem Żółtowskim 18 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do kina „Krewetka” w Gdańsku.

Na miejsce zbiórki uzgodniliśmy sztumski dworzec kolejowy. Stamtąd bezpośrednim pociągiem dojechaliśmy do dworca PKP w Gdańsku Głównym. Podróż mijała nam miło i przyjemnie, a to za sprawą wspólnych rozmów. Kino „Krewetka”, na tych którzy go nie znali, wywarło miłe wrażenie.  Ci, którzy już w nim byli, miło zawitali po raz kolejny.

Z dość szerokiego repertuaru zdecydowaliśmy się na obejrzenie polskiej, romantycznej komedii „Narzeczony na niby” z Julią Kamińską, Piotrem Stramowskim, Sonią Bohosiewicz, Piotrem Adamczykiem, Barbarą Kurdej-Szatan, Tomaszem Karolakiem i Dorotą Kolak.

Ten film może się podobać.  Opowiada o Karinie, która próbuje z całych sił stworzyć pierwszy szczęśliwy związek. Ale mężczyzna, któremu oddała swoje serce, wydaje się być bardziej zainteresowany sobą, niż nią. Tak się złożyło, że jedno nieprzewidziane zdarzenie i jedno małe kłamstewko zamieni jej uporządkowane życie w prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wtedy szybko okaże się też, że każdy z bohaterów ma tak naprawdę coś do ukrycia.

Ale nie będziemy opowiadać fabuły do końca. Kto nie widział, niech też jedzie do kina. A film na pewno pokochają ci, którzy wierzą, że o prawdziwą miłość warto walczyć, nawet jeśli zaczyna się mocno niefortunnie.

Chyba wszyscy uznali, że wycieczka do kina była udana. Film był warty obejrzenia, a my spędziliśmy ze sobą dużo czasu.

Klasa III B

Zbiórka na rzecz schroniska w Tczewie

Udało się! Już po raz drugi pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni wobec zwierząt. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodzieży przekazaliśmy na rzecz schroniska w Tczewie jedzenie, zabawki oraz koce.Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

M.Borko

Rozstrzygnięcie konkursu "Używasz-Przegrywasz"

W grudniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Używasz - Przegrywasz" , którego organizatorami była Komenda Powiatowa Policji w Sztumie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Sztumie. Prace przedstawione przez uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych tworzą kalendarz na rok 2018. Naszą szkołę reprezentują prace wykonane przez Kamilę Cendrowską z klasy 2b, Karolinę Schufreidę z klasy 2f oraz Weronikę Czeszejko z klasy 2f.

M. Borko

 Wigilia w SOSW w Uśnicach

 

W dniu 20 grudnia br. uczestniczyliśmy w wigilii w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Uśnicach. W korowodzie św. Mikołaja wzięli udział nasi uczniowie z klasy IC: Nikola Bużek, Mikołaj Dawid, Bartosz Piotrowski i Paulina, Staniaszek.

 

 

 

Wyniki konkursu fotograficznego

Konkurs fotograficzny „Moje Hobby” rozstrzygnięty! Do ścisłej czołówki zakwalifikowali się: Karolina Falkowska z I b, Jan Szempek z IV a, Kamil Brzeski z II a oraz Szymon Olszewski z klasy II c i właśnie jego zdjęcie spełniło wszystkie kryteria konkursowe. Szymon został laureatem dzięki zdjęciu, na którym przedstawił swoją pasję, jaką jest wędkarstwo. Gratulacje! Zapraszam do obejrzenia prac finalistów – tu, w galerii, jak też na holu na II piętrze szkoły.

Organizator A. Brzustewicz