Imprezy

Spotkanie opłatkowe w internacie

W niecodziennym nastroju minęło popołudnie 14 grudnia br. w internacie. Tego dnia odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe, które w naszej szkole było jednym z kilku elementów przygotowania do Bożego Narodzenia. Na tę okoliczność mieszkańcy internatu, pod kierunkiem wychowawców, przygotowali montaż muzyczno – słowny składający się z tekstów tematycznie związanych ze zbliżającymi się świętami oraz kolęd i piosenek również odnoszących się do świąt. Spotkanie rozpoczęło się w świetlicy internackiej, gdzie poza wprowadzeniem w postaci montażu było czytanie fragmentu Ewangelii, o narodzinach Jezusa, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Pozostała część uroczystości miała miejsce w stołówce, gdyż była to (częściowo przygotowana przez mieszkańców internatu) wieczerza.  

W tym uroczystym momencie życia internackiego mieszkańcom towarzyszyli: dyrektor szkoły p. Marzena Zawisza, kierownik internatu p. P. Radomski i nauczyciele – wychowawcy.

Halina Żyra

{mooblock=Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach na szlaku kultury - Poznań}

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach na szlaku kultury - Poznań

Kilkoro uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach, interesujących się - szeroko rozumianą - sztuką, udało się w grudniowy piątek na wycieczkę do największego miasta w Wielkopolsce, Poznania. Celem wyjazdu było poznanie zabytków miasta, a także obejrzenie kilku wystaw jak również uczestniczenie w Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych.

Przygodę z kulturą, uczniowie wraz z opiekunami p. Alicją Bartnicką (plastyk SCK
w Sztumie) i p. Agnieszką Iwańską-Warczak (n-l ZSZ), zaczęli od obejrzenia poznańskiej rezydencji niemieckiego cesarza Wilhelma II – ostatniej rezydencji  siedziby cesarskiej jaka powstała w Europie, wzniesionej na początku XX wieku na wzór średniowiecznych zamków - jako symbol panowania niemieckiego w Wielkopolsce. Uczestnicy wycieczki zajrzeli także do przylegającego do zamku ogrodu, gdzie na Dziedzińcu Różanym zobaczyli 5 Figur  - zespół rzeźb plenerowych, autorstwa Magdaleny Abakanowicz, przedstawiających antropomorficzne istoty bez głów.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Stary Rynek - jedno z najciekawszych miejsc
do odwiedzenia w Poznaniu. Po drodze, w tle ul. Św. Marcin, minęli instalację Pegazy – ciekawy pomysł
na zaaranżowanie przestrzeni publicznej.Na rynku mieli okazję podziwiać renesansowy ratusz, a o godzinie 12.00 byli świadkami trykania się dwóch blaszanych koziołków, ukazujących się w wieżyczce nad zegarem umieszczonym we frontowej elewacji. Duże wrażenie na uczniach wywarły kolorowe domki budnicze
z charakterystycznymi podcieniami, w których niegdyś handlowano rybami, świecami i solą.
Z zaciekawieniem obejrzeli również pręgierz - słup zwieńczony rzeźbą kata z mieczem w ręku, będący miejscem wymierzania kar i studzienkę Bamberki - figurkę przedstawiającą kobietę w charakterystycznym stroju bamberskim, z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie.

Kolejny punkt wycieczki stanowiła Galeria Miejska Arsenał, w której uczestnicy zaplanowali obejrzenie dwóch wystaw: Tkanki i O piękna niepełnosprawności! Ideą pierwszej wystawy była prezentacja prac współczesnych polskich artystów nawiązujących w swojej twórczości do motywu tkania, a drugiej, niemieckiego artysty, skonfrontowanie osób pozbawionych niepełnosprawności z problematyką dyskryminacji i wykluczenia osób niepełnosprawnych.

Z Arsenału już tylko kilka kroków dzieliło fascynatów sztuki od Muzeum Narodowego. Tu, wśród zbiorów sztuki zachodnioeuropejskiej – m.in. malarstwa niderlandzkiego, flamandzkiego czy hiszpańskiego i sztuki polskiej, uczniowie spędzili czas wolny. Duże wrażenie wywarły na uczniach zbiory obrazów Malczewskiego, Chełmońskiego, Podkowińskiego, Gierymskiego,  Boznańskiej, a także rzeźby Laszczki, Szymanowskiego, Dunikowskiego czy Szapocznikow.

Ostatnim etapem wycieczki był Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych, odbywający się
na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zainteresowani mieli okazję zobaczyć unikatowe prace z różnych dziedzin sztuki, w tym prace malarzy, rzeźbiarzy oraz artystów ludowych. Dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia oryginalnej ceramiki, szkła, biżuterii, ubiorów oraz ciekawych elementów wystroju wnętrz. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywała  się Cavaliada – impreza jeździecka. I na niej także nie zbrakło uczniów Zespołu Szkół Zawodowych.
Agnieszka Iwańska-Warczak

{/mooblock}

{mooblock=Narodowe Święto Niepodległości}

Narodowe Święto Niepodległości

Apel z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisał się do kalendarza imprez Zespołu Szkół Zawodowych. Kilka dni po tej uroczystości uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu upamiętniającym tę ważną dla Polaków datę.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było najważniejszą sprawą dla narodu polskiego, który od ponad 123 lat znajdował się
pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Rozbiory i utrata własnej państwowości nie załamały jednak narodu polskiego, w którym przetrwała wola istnienia i uparte dążenie do odzyskania niepodległości.

Inscenizację słowno-muzyczną uzupełnił wstęp pani Dyrektor, Marzeny Zawiszy
oraz komentarz pana Krzysztofa Lewandowskiego.

Artyści i organizatorzy spektaklu zebrali zasłużone brawa. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: wolność i patriotyzm.

Apel przygotowali uczniowie klas IA i IC pod opieką pani Agnieszki Iwańskiej-Warczak, pana Wojciecha Wędrychowskiego i pana Krzysztofa Lewandowskiego, odpowiedzialnego także za oprawę multimedialną.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za pomoc w organizacji apelu.
Agnieszka Iwańska-Warczak

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem. (…)

Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!

Staff Leopold, Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

{/mooblock}

{mooblock=JUBILEUSZ SZKOŁY}

JUBILEUSZ SZKOŁY

Jubileuszowe uroczystości z okazji 50 - cio lecia ZSZ i 40-to lecia powstania ZSR odbyły się 10 listopada 2016. Po mszy św. w kościele p.w. św. Anny w Sztumie w szkole  odbyła się konferencja. Rys historyczny szkoły przedstawił na niej prof. W. Wędrychowski (patrz prezentacja).  Głos zabrali następnie byli dyrektorzy: G. Zasadzki, J. Skamarski, E. Doering, E. Czapiewska, L. Płocharski, A. Kastelli - Smolińska. O osiągnięciach współczesnych i podpisanym właśnie projekcie (budowa nowych warsztatów) opowiedziała dyr. M. Zawisza i starosta Powiatu Sztumskiego W.Cymerys.   Na zakończenie spotkania wręczone zostały uczniom szkoły stypendia starosty oraz podziękowania dla zasłużonych dla szkoły osób.  Następnie goście udali się na pamiątkowe zdjęcie na dziedzińcu oraz odsłonięcie jubileuszowej tablicy w  hollu szkoły.

{/mooblock}

{mooblock=ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI}

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10 listopada grupa teatralna „Velum” : W. Paduch Ic, K. Cendrowska Ib, R. Jarzembińska Ic, A. Wiśniewski  Ic (opiekunowie prof. A. Iwańska-Warczak i prof. W. Wędrychowski) oraz grupa wokalna: M. Wierzbowska Ic, A. Ścisłowski IIa, M. Kotecka IV b, D.Szarszewski IVc  (opiekun prof. J. Mroczkowska) wraz z uczniami z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie (opiekun R. Ździennicki) wzięli udział w inscenizacji słowno-muzycznej  przygotowanej na Święto Niepodległości obchodzone w Zakładzie Karnym w Sztumie (fot. red. J.Piesik Dziennik Bałtycki)

{/mooblock}

{mooblock=Warsztaty plastyczne w Sztumskim Centrum Kultury}

Warsztaty plastyczne w Sztumskim Centrum Kultury

Grupa uczniów mających zacięcie plastyczne uczestniczyło 4 listopada 2016r. w warsztatach plastycznych odbywających się pod kierunkiem pani Alicji Bartnickiej w Sztumskim Centrum Kultury.

Celem zajęć było zachęcenie uczniów do uczestnictwa w zajęciach, a także przypomnienie wiadomości dotyczących rysunku, takich jak: zasady kompozycji obrazu, walor i światłocień.

Uczestnicy najpierw wykonali mały szkic, a potem przenieśli go na większy format, stosując perspektywę i światłocień.

Wyniki pracy możecie obejrzeć tu

Agnieszka Iwańska-Warczak

{/mooblock}

{mooblock=Uroczystość z okazji Dnia Papieskiego}

Uroczystość z okazji Dnia Papieskiego

Tradycją naszej szkoły jest, że wraz z całą Polską czcimy Dzień Papieski. Na tę okoliczność przygotowujemy uroczysty apel, by przypomnieć i pogłębić naukę św. Jana Pawła II, który jest niepodważalnym autorytetem.

W tym roku uroczystość odbyła się 18 października. Złożyły się na nią: montaż słowny i prezentacje multimedialne. Uczniowie z klas I b i I c krótko przypomnieli sylwetkę jednego z największych Polaków. Ze wspomnień o św. Janie Pawle II zaprezentowali te, które świadczą o jego niezwykłej wrażliwości. Ponadto przedstawili utwory poetyckie poświęcone naszemu rodakowi. Nie zabrakło też refleksji płynących ze słów i opisów czynów Świętego.

Uroczystość przygotowali: Halina Żyra, Waldemar Cieślicki i ks. Kajetan Jakubowski.

Halina Żyra

{/mooblock}

{mooblock=Nasi uczniowie w Muzeum Stutthof}

Nasi uczniowie w Muzeum Stutthof

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Muzeum Stutthof w Sztutowie. Muzeum powstało na terenie byłego obozu koncentracyjnego, który funkcjonował od 02 września 1939 r. do 09 maja 1945 r., czyli najdłużej spośród obozów położonych na terenie Polski.

Uczniowie zwiedzili to miejsce 20 września br. Celem było pogłębienie wiedzy na temat II wojny światowej, a także zobaczenie miejsca, o którym czytali i rozmawiali podczas zajęć języka polskiego. Relacja przewodnika oprowadzającego młodzież skoncentrowana była na przedstawieniu faktów z życia więźniów i przybliżeniu metod represji stosowanych przez system nazistowski.

Młodzież z uwagą wysłuchała wszystkiego, o czym mówiła p. przewodnik, z zaciekawieniem oglądała eksponaty muzealne i w wielkim skupieniu uczciła minutą ciszy (w krematorium) pamięć pomordowanych w obozie.

Halina Żyra

{/mooblock}

{mooblock=Wycieczka przedmiotowa klasy III B}

Wycieczka przedmiotowa klasy III B

Dnia 15 września 2016 r. uczniowie klasy III B wraz z p.p. Zdzisławą Krzemińską oraz   Heleną Łukomską odwiedzili  w ramach wycieczki przedmiotowej restaurację "Gothic Cafe & Restaurant " na zamku w Malborku. Już samo wejście do restauracji o pięknej aranżacji wnętrza zaciekawiło uczestników wycieczki. Czekał na nich stół pięknie nakryty zastawą stołową i udekorowany bukietami świeżych kwiatów. Na wstępie obsługa restauracji zaserwowała uczniom naleśniki z twarogiem wiejskim i sosem malinowym. Dekoracja potrawy świeżymi owocami  zaciekawiła klasę, a  pyszny smak naleśników zaskoczył wszystkich. Właściciel restauracji Bogdan Gałązka zdradził tajemnicę techniki sporządzania tego dania. Omówił także przygotowane specjalnie dla uczestników wycieczki dania z karty menu. Były to:  zielony kurczak na  marchewce z orzechami; pieczona karkówka z kaszą gryczaną, warzywami i sosem grzybowym; królik z białymi warzywami, kopytkami i groszkiem; wędzona słonina z chlebem razowym, cebulką i pietruszką oraz deser- sernik z rosą dekorowany świeżymi owocami i musem malinowym.

 Profesjonalizm Bogdana Gałązki, ogromna wiedza, życzliwość, przystępność i umiejętność  budowania relacji z młodymi ludźmi  sprawiły, że wyjazd był dla uczniów niezapomnianym przeżyciem. Byli pod wrażeniem pasji, z jaką opowiadał o restauracji,  a także energii i poczucia humoru. W chwilach przerwy młodzież upajała się cudownym widokiem ogrodu. Świeże, zielone zioła i mury zamku pasowały do siebie idealnie.

Podsumowując, uczniowie są bardzo zadowoleni z wyjazdu zorganizowanego w ramach wycieczki przedmiotowej - pierwszy raz zetknęli się  z takim sposobem nauki. Mogli zobaczyć, poczuć  i poznać z bliska jak wygląda świat gastronomii. To tylko utwierdziło ich w przekonaniu, że chcą pracować w tym zawodzie.  Miejsce okazało się magiczne i wymarzone na taką okazję. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni wyszukanym smakiem dań, wysmakowanym wystrojem wnętrz i przemiłą atmosferą.
Będą polecać znajomym   restaurację "Gothic Cafe & Restaurant ":)

Zdzisława Krzemińska

{/mooblock}