Dnia 21 czerwca uczniowie z grup zawodowych technik rolnik  i technik mechanizacji rolnictwa
i  agrotroniki wraz z opiekunami udali się na Dni Otwarte do Raitech w Tragaminie, której główną działalnością jest obsługa rynku techniki rolniczej.

Uczniowie zapoznali się z wysokiej klasy maszynami rolniczymi, dowiedzieli się o pracy danej maszyny, a także o jej zaletach i wadach, skorzystali z profesjonalnej wiedzy przedstawicieli handlowych. Na szczególną uwagę zasługiwał nowy model ciągnika T6.1890 Methane Power zasilany metanem i posiadający 6-cylindrowy silnik NEF o mocy 180 KM.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do Ośrodka Hodowli Zarodowej Gajewo, którego przedmiotem działalności są: produkcja roślinna, chów i hodowla zarodowa bydła oraz produkcja i sprzedaż energii elektrycznej z własnej biogazowni.

Korzystając z uprzejmości dyrektora obiektu zobaczyliśmy  biogazownię oraz dowiedzieliśmy się m. in., że biogazownia produkuje biogaz w procesie fermentacji beztlenowej, a w wyniku jego spalania wytwarzana jest energia elektryczna. Roczna produkcja energii elektrycznej brutto to ok. 6000 MWh.

Substratami do wytwarzania biogazu  są produkty pochodzenia rolniczego: kiszonki z kukurydzy i traw  obornik i gnojowica z produkcji zwierzęce oraz  wysłodki i odpady z produkcji roślinnej.

Oprócz energii elektrycznej biogazownia wytwarza również nawóz tzw. poferment o wysokiej zawartości składników mineralnych (N, P, K, Ca, Mg, S), który służy gospodarstwu jako nawóz na pola. Poferment ma jeszcze kilka innych zalet: jest pozbawiony przykrego zapachu, wolny od zanieczyszczeń chorobotwórczych i od nasion chwastów.

Oprac. Jolanta Mroczkowska

Skip to content