Dnia 10.09.2020 roku w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbył się pokaz „Dzień ziemniaka i kukurydzy”. W imprezie wzięli udział uczniowie z klas IIN i IA grupy zawodowej technik rolnik wraz z opiekunami. Na poletkach demonstracyjnych hodowcy zaprezentowali 26 odmian wdrożeniowych, a także 23 odmiany prowadzone w Systemie Porejestrowego Doświadczalnictwa ziemniaków o różnym kształcie, barwie i zawartości skrobi oraz 60 odmian kukurydzy w zakresie FAO od 180 do 280.

Każdy uczestnik mógł dokładnie przyjrzeć się prezentowanym odmianom ziemniaków i kukurydzy, które były uprawiane w identycznych warunkach glebowych i klimatycznych. Młodzież porównywała plony i właściwości roślin. Uczniowie mogli skorzystać z wiedzy doradców odnośnie uprawy. Eksperci m.in. przypomnieli, że poza dobrym przygotowaniem gleby, zabiegami agrotechnicznymi i sprzyjającą pogodą o uzyskaniu wysokich plonów decyduje trafny wybór sadzeniaków i materiału siewnego. Dzięki wprowadzeniu tej wiedzy w życie na Pomorzu zbiory kukurydzy na ziarno sięgają niekiedy 14 ton z hektara.

Rolnicy chętnie korzystają z tego rodzaju pokazów, ponieważ lubią wiedzieć, jakie odmiany ziemniaków i kukurydzy pojawiają się na rynku oraz co warto zastosować u siebie
w gospodarstwie, żeby móc liczyć na dobre plony.

Zwieńczeniem wyjazdu był smaczny, ziemniaczany poczęstunek zaserwowany wszystkim uczestnikom przez organizatorów „Dnia ziemniaka i kukurydzy”.

Jolanta Mroczkowska

Skip to content