W dniach od 24.04. do 28.04. 2023 roku pani dyrektor Marzena Zawisza jako osoba odpowiedzialna za kształcenie zawodowe w szkole oraz czworo nauczycieli przedmiotów zawodowych: panie Agnieszka Katarzyniak, Aleksandra Sobkiewicz i panowie Dariusz Kropornicki i Paweł Radomski przebywali w Grecji, by obserwować  pracę swoich greckich koleżanek lub kolegów po fachu.

W gościnnej i serdecznej Grecji, dokładniej w  miastach Larisie i Katerini, uczestnicy projektu przyglądali się pracy właścicieli warsztatu  samochodowego,  warsztatu napraw maszyn rolniczych i nauczycieli oraz dyrektora w odwiedzanych szkołach. Pedagodzy z naszej placówki mieli możliwość poznania zasad prowadzenia i organizowania pracy przedsiębiorstwa samochodowego i napraw maszyn rolniczych w Grecji oraz częściowo systemu szkolnictwa zawodowego funkcjonującego w obserwowanych szkołach. Dodatkowo nauczyciel informatyki- pan Paweł Radomski uczestniczył w szkoleniu  z STEM Robotics Academy, przy wykorzystaniu zestawów Lego Mind storms Ev3. Dzięki temu zdobył wiedzę i pomysły na nowe projekty do wykorzystania z naszymi szkolnymi zestawami Lego.

Godne uwagi jest też to, że uczniowie w greckich szkołach  biegle posługują się językiem angielskim, nie mają barier językowych i aktywnie uczestniczą w zajęciach z języka obcego zawodowego. Być może jest to spowodowane szczególną mentalnością Grecji, w której panuje większa swoboda, stąd zarządzanie zespołem klasowym i organizacja zajęć przebiegają mniej rygorystycznie. Ciekawostką jest to, że w trakcie lekcji języka obcego zawodowego odbywają się swobodne rozmowy z nauczycielem , nie zawsze związane z tematem lekcji, ale w płynnym języku angielskim.

Zawód nauczyciela wymaga ciągłego doskonalenia. Informacje zdobyte podczas job shadowing w Grecji będą przydatne w procesie samodoskonalenia i wprowadzania innowacji w nauczaniu. Zmotywowały też kadrę nauczycieli do eksperymentowania podczas zajęć , a zaobserwowane rozwiązania techniczne , jak choćby obecność na niektórych zajęciach drugiego nauczyciela, czy położenie nacisku na konwersacje podczas nauki obcego języka zawodowego, przysłużą się do stosowania takich rozwiązań w toku zajęć lekcyjnych.

Nauczyciele powrócili bogatsi o nowe doświadczenia i gotowi do dzielenia się zdobytą wiedzą z innymi.

Skip to content