Spotkanie z ekspertem ds. rolnictwa precyzyjnego firmy Class

12 lutego oraz 03 marca br. w ZSZ w Barlewiczkach odbyły się zajęcia z rolnictwa precyzyjnego prowadzone przez Karola Szempka, który na co dzień pracuje w firmie Agrimasz–Fiszewo. W pokazach uczestniczyli uczniowie z klasy III c i II n grupy zawodowej technik rolnik i technik agrotronik. Zajęcia odbyły się w dwóch blokach tematycznych.

Na pierwszym spotkaniu prowadzący omawiał systemy prowadzenia jazdy równoległej a na drugim systemy telemetryczne w pojazdach marki Claas. Uczniowie poznali podstawy nawigacji satelitarnej, rodzaje systemów oraz konstelacje Satelit. Dowiedzieli się o rodzajach sygnałów korekcyjnych toru jazdy. Jeden z nich to bezpłatny sygnał EGNOS i jest dostępny dla wszystkich maszyn. Dokładność prowadzenia agregatu wynosi 15–30 cm. Taki wynik umożliwia wprowadzenie zabiegów nawożenia mineralnego, ochrony chemicznej oraz uprawę gleby. Natomiast płatny już sygnał RTK o precyzji 2-3 cm daje możliwość wykorzystania go w zabiegach wymagających bardzo dużej dokładności, np. podczas siewu czy sadzenia.

Na kolejnym spotkaniu uczniowie z zainteresowaniem słuchali o nowych możliwościach kombajnów zbożowych, w których zamontowano czujniki plonu. Wychwytują plon, mierzą ilość i wilgotność ziarna, długość pokonanego odcinka z podaną szerokością roboczą. W ten sposób powstają mapy plonów, które w dalszej kolejności są wykorzystywane do tworzenia map aplikacji nawozów i nasion. Dane mogą być importowane przez system TELEMATICS do oprogramowania komputera w gospodarstwie, np. 365 FarmNet lub Agrocom Net.

Pan Szempek w sposób profesjonalny i ciekawy zaprezentował aspekty rolnictwa precyzyjnego. Prelegent oprócz wiedzy teoretycznej dzielił się swoim doświadczeniem. Uczniowie chętnie zadawali pytania i uczestniczyli w dyskusji. Czekamy na kolejne takie spotkania.

 Jolanta Mroczkowska

Szkoła w projekcie 365campus

W dalszym ciągu w ZSZ w Barlewiczkach odbywają się warsztaty przygotowujące uczniów do obsługi programu pomagającego zarządzać gospodarstwem rolnym FarmNet, prowadzone przez panią Monikę Kozłowską.

Od tego roku szkoła uczestniczy w Projekcie 365Campus. Dzięki temu otrzymała bezpłatny i nieograniczony dostęp do rozszerzonej wersji oprogramowania na jednym szkolnym koncie. W ramach programu uczniom szkoły zostały aktywowane trzy dodatkowe moduły: Magazyn, Płodozmian, ISO-XLM. Możliwość uczestnictwa w projekcie ułatwi prowadzenie ćwiczeń i pełniej przygotuje uczniów do obsługi programu Farm Net.

Jolanta Mroczkowska

Skip to content