Wrzesień to miesiąc pamięci o wydarzeniach tragicznych dla narodu polskiego. 1 września 1939r. rozpoczęła się druga wojna światowa. Ten największy konflikt w dotychczasowych dziejach ludzkości rozpoczął się od napaści III Rzeszy na Polskę.

To wydarzenie większość Polaków pamięta i dobrze zna tę datę. Jest to związane z tym, że tradycyjnie 1 września w Polsce rozpoczyna się rok szkolny i  większości polskich szkół są na ten temat prelekcje i wystąpienia nauczycieli historii. Natomiast mniej pamiętamy datę agresji ZSRR na Polskę. Pewnie związane jest to z tym, że znika ona w codzienności życia.

17 września 1939r. rozpoczęła się agresja ZSRR na Polskę. Była to realizacja podpisanego pod koniec sierpnia tego samego roku słynnego Paktu Ribbentrop – Mołotow. Układ między Stalinem a Hitlerem dzielił Europę wschodnią na strefy wpływów. Granica podziału Europy przebiegała w przez środek II Rzeczpospolitej.

Dlatego właśnie dziś Zespół Szkół Zawodowych w Barlewiczkach uczcił ten dzień składając wiązanki kwiatów pod pomnikami w Sztumie. Cześć i chwała bohaterom!

Skip to content