W dniach 21-23 maja grupa 10 uczniów z klasy IA grupy zawodowej technik rolnik uczestniczyło, wraz z opiekunem, w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację na Rzecz Polskiego Rolnictwa pt. „Zachowanie bioróżnorodności i ochrona wód w krajobrazie rolniczym”.
W pierwszym dniu pobytu udaliśmy się do Piasków, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda produkcja rozsady – od wysiewu do wywozu przez kontrahenta. Produkcja odbywa się na łącznej powierzchni 19 ha, z czego 15 ha stanowią nowoczesne obiekty szklarniowe. Właścicielem obiektu jest grupa Producentów Rozsad Krasoń – największy w Polsce wysoko wyspecjalizowany producent
rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych. W kolejnych dniach zajęcia odbywały się na łonie natury. W Barkowicach nad Zalewem Sulejowskim pobieraliśmy próbki wody z różnych miejsc i sprawdzaliśmy poziom azotanów, dowiedzieliśmy się o jakości wód na podstawie gatunków ryb zamieszkujących zbiornik.
W Moszczenicy w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zajęcia miały na celu uświadomienie nam znaczenia bioróżnorodności flory i fauny w krajobrazie rolniczym. Obserwowaliśmy domki dla nietoperzy, hotele dla owadów – szczególnie dla zapylaczy – takich jak pszczoła murarka, sprawdzaliśmy, jakie organizmy zamieszkują małe śródpolne zbiorowiska wodne. Ponadto duże wrażenie zrobiła na nas chatka zielarki. Była to rekonstrukcja dawnej wiejskiej izby z charakterystycznym wyposażeniem oraz dużą ilością ususzonych i ziół. Prowadzący w interesujący sposób charakteryzował poszczególne rośliny, przedstawiając ich walory zdrowotne.
Jolanta Mroczkowska
Skip to content