Drodzy uczniowie,

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z twórczością P. Sylwii Kubik. Jest ona absolwentką i obecnie nauczycielką języka polskiego naszej szkoły. W bibliotece znajdują się trzy jej powieści, których przeczytanie polecam. Są to wartościowe książki, które warto znać z wielu względów.

Po pierwsze dlatego, że napisała je nauczycielka, która wielu z Was uczy języka polskiego. Po drugie są to powieści obyczajowe, których akcja toczy się w Brzozówce realiami odpowiadającej jednej z powiślańskich wsi. Po trzecie są to książki, które z przyjemnością się czyta, gdyż podkreślają takie wartości jak: miłość, zaufanie, poczucie odpowiedzialności, wiarę w opiekę boską. Ponadto w powieściach niezwykle barwnie oddany jest koloryt lokalny dzięki zmysłowym opisom przyrody. Również na kartach powieści możecie odnaleźć obyczajowe i krajobrazowe cechy naszej okolicy. Ważnym elementem tej trylogii jest wiara w religijnym i socjalnym wymiarze. Chodzi o wiarę w opatrzność bożą i wiarę w moc człowieka, który w skrajnych sytuacjach potrafi sam lub przy pomocy kogoś innego, któremu ufa, rozwiązać problem. Istotną wartością tych powieści jest odnosząca zwycięstwo miłość rozumiana szeroko jako partnerska, rodzicielska i wymiarze religijnym miłość do Boga.

Zachęcam wszystkich do wypożyczenia książek P. Sylwii Kubik i obiecuję, że po zapoznaniu się z pierwszą częścią, tj. ,,Pod naszym niebem” sięgniecie po kolejne. Warto znać te powieści nie tylko ze względu na walory literackie, lecz także dlatego, że twórczość P. Sylwii rozsławia imię szkoły, a na kartkach jej powieści nakreślony jest klimat lokalny naszego Powiśla.

Aleksandra Sobkiewicz

PS W internetowej zakładce biblioteki umieściłam recenzję jeszcze jednej książki o miłości. Pamiętajcie, zbliżają się Walentynki:) A dla tych mniej romantycznych polecam „Dzieci wolności” Marca Levy’ego.

Skip to content