W roku szkolnym 2021/2022 zagraniczne praktyki zawodowe uczniowie klas czwartych ZSZ Barlewiczki odbyli w Hiszpanii. Spędzili tam fantastyczny czas w gorącym klimacie Andaluzji. Grenada i okolice codziennie zaskakiwała swoimi urokami, niezwykłymi widokami, architekturą i przyrodą. Był to czas spędzony na zdobywaniu nowych doświadczeń zawodowych, nauce języka hiszpańskiego i angielskiego. Wyjazd również łączył elementy kulturowe i rekreacyjne.

Zdobywanie doświadczeń zawodowych za granicą Polski było nie lada wyzwaniem dla uczestników projektu. Poranne wstawanie, dojazdy transportem miejskim, komunikacja ze współpracownikami w obcym języku, czynności na praktykach, których wcześniej nie wykonywali. Oczywiście wszyscy podołali temu wyzwaniu i teraz mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami.

W ten sposób nasi uczniowie opowiadają o wrażeniach z odbytych praktykach:

 Patrycja: ,,Było to niesamowite doświadczenie. Mogłam dzięki temu poznać inną kulturę. Poznałam nowych ludzi i nauczyłam się samodzielności. Wykształciło to mój charakter i udowodniło, że potrafię sobie poradzić w obcym kraju. Miałam możliwość dopracowania swoją umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Uważam to za bardzo dobre doświadczenie, które powinien przeżyć każdy.”

Marcin: ,,Wyjazd do Hiszpanii to było niesamowite doświadczenie. Poznałem nowe osoby oraz miasto w którym mieszkaliśmy. Bardzo mi się tam spodobało, dlatego chciałbym tam wrócić i zostać na dłużej. Na praktykach moi współpracownicy oraz przełożeni byli bardzo mili, uwielbiałem z nimi rozmawiać. Dzięki zobaczeniu ich pracy jestem bardziej zdecydowany co chcę robić w przyszłości”.

Kaja: ,,Moja opinia na temat wyjazdu do Hiszpanii jest bardzo pozytywna. Uważam, że takie doświadczenie kształci nie tylko charakter, ale również samoocenę ponieważ poradzić sobie w obcym kraju uświadamia, że jednak potrafię. Atmosfera bardzo przyjazna oraz piękne krajobrazy, które zostaną z nami na zawsze. Poznaliśmy ciekawych ludzi i mogliśmy nie tylko podszkolić wymowę języka obcego, ale również poznać ich kulturę. Uczące to było również pod względem tolerancji, ponieważ każdy kraj ma swoje własne normy. Uważam, że to bardzo potrzebne doświadczenie w życiu tak młodych ludzi jak ja”.

Krzysiek: ,,Wyjazd z projektu Erasmus dał mi bardzo dużo nowych doświadczeń oraz pomógł w nauce języka. Poznałem nowe techniki uprawy roślin, miałem okazję zapoznać się z nową kulturą i próbować regionalnych potraw”.

Karolina: ,,Wyjazd do Hiszpanii był bardzo udany. Lekcje hiszpańskiego, a w szczególności wycieczki nie były w żadnym stopniu męczące, a wręcz przeciwnie. Dzięki praktykom zawodowym poznałam ich tradycyjne potrawy, sposoby ich wykonywania. Organizowane w czasie wolnym od praktyk wycieczki były ciekawe i edukacyjne. Mogłam poznać kulturę oraz język hiszpański i podszkolić angielski”.

Kornel: ,,Wyjazd Erasmus pozwolił mi zobaczyć inny kraj i poznać ich kulturę. Dzięki wyjazdowi poznałem ciekawe osoby. Praktyki zagraniczne podszkoliły mnie w moim zawodzie, poznałem różne metody napraw”.

Agnieszka Szafrańska, Katarzyna Błaszkiewicz

Skip to content