Inspirujące Zajęcia z Praktykiem 

 Dnia 06.11.2023 r., pracownik firmy Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, Pan Krzysztof Meryk, absolwent naszej szkoły kierunku technik informatyk, przeprowadził dla wszystkich klas „informatyka” zajęcia rozszerzające kompetencje zawodowe.  

Pan Meryk skoncentrował się na temacie serwera pamięci masowej, omawiając różnorodne zastosowania tego narzędzia. W trakcie prezentacji podkreślono, że serwer pamięci masowej nie pełni tylko roli serwera NAS, ale może być wykorzystywany również jako serwer DHCP, serwer domenowy i wiele innych. 

W pierwszej części zajęć poruszono kwestię bezpieczeństwa serwera. Przedstawiono konieczność zmiany domyślnego użytkownika, który często jest ustawiony jako „admin”. Wskazano, że taka zmiana jest kluczowa, aby utrudnić nieupoważnionym osobom próby nieautoryzowanego dostępu. Podkreślono, że hakerzy często sprawdzają dokumentację w poszukiwaniu domyślnych ustawień, co stanowi potencjalne zagrożenie. 

Następnie omówiono różne metody połączenia się z serwerem, zarówno poprzez protokół https, jak i za pomocą protokołu SSH. Podkreślono, że nadanie odpowiednich uprawnień użytkownikom do korzystania z SSH jest kluczowe, a nie każdy użytkownik ma domyślnie taką możliwość. 

Kolejnym istotnym punktem było przedstawienie funkcji stawiania maszyn wirtualnych za pomocą „Virtualization Station 3”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak w prosty sposób można postawić maszynę i uzyskać do niej dostęp z dowolnego komputera w sieci. 

Na koniec zajęć przedstawiono alternatywę dla gotowych serwerów, czyli stworzenie własnego. Podkreślono, że nie jest to szczególnie trudne zadanie, a nawet stary komputer lub laptop może zostać przekształcony w serwer. Wskazano na system TrueNAS jako przykład, który pozwala w prosty sposób skonfigurować serwer NAS, oferując jednocześnie funkcje maszyn wirtualnych i dostęp do różnorodnych aplikacji poprzez wbudowany sklep z aplikacjami i pluginami. 

Zajęcia z Panem Krzysztofem Merykiem dostarczyły nam wartościowych informacji i praktycznych wskazówek dotyczących serwerów pamięci masowej, poszerzając nasze kompetencje zawodowe w obszarze technologii informatycznych oraz bezpieczeństwa sieci. 

Szczególne podziękowania należą się dla nauczycieli przedmiotów zawodowych informatycznych: Pana Macieja Bajura oraz Pana Jacka Lewandowskiego za organizacje zajęć rozszerzających kompetencje zawodowe. 

Tekst: Szymon Nowak, uczeń klasy III c technik informatyk. 

Zdjęcia: Paweł Radomski, nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych, wychowawca klasy III c. 

 

Skip to content