Godziny pracy pedagoga szkolnego w roku szkolnym 2021/2022

Środa 8:30-12.30
Czwartek 9:45-13:45
Piątek 8:00-12:00

Wszelkich informacji udziela pedagog szkolny - Monika Borko - Telefon: 55 640 57 00 (wew. 30)

Zadania pedagoga szkolnego

1. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów.
  2. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów.
  3. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.
  4. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży.
  5. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów.
  6. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
  7. Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.
  8. Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Problemy oraz sprawy, z jakimi  możesz zgłosić się do pedagoga szkolnego:

• Problemy wieku dorastania.
  • Problemy w kontaktach rówieśniczych.
  • Problemy w nauce.
  • Problemy osobiste.
  • Problemy rodzinne.
  • Trudna sytuacja materialna.
  • Inne sytuacje trudne, które wymagają wsparcia i pomocy.
  • Ukierunkowanie pracy własnej w zakresie rozwijania swoich pasji, uzdolnień i zainteresowań.

Pedagog szkolny współpracuje z instytucjami udzielającymi pomocy młodzieży i rodzinom ( Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodki pomocy Społecznej, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Sąd Rodzinny i Nieletnich ). Ponadto na bieżąco współpracuje z Dyrekcją, Kierownikiem Praktycznej Nauki Zawodu, pielęgniarką szkolną oraz wychowawcami i nauczycielami.