Pani Sylwia Kubik, absolwentka i nauczycielka naszej szkoły, udzieliła wywiadu, w którym odkryła arkana swojej twórczości. Pani Sylwia zadebiutowała w 2019 roku powieścią „Pod naszym niebem”.

– Jak to się stało, że zaczęła Pani pisać powieści?

– Zostałam laureatką konkursu organizowanego przez Wydawnictwo Znak „Jak zostać ulubioną pisarką Polek’’ i od udziału w tych warsztatach właściwie zaczęła się moja przygoda z pisaniem.

– Jaki jest Pani dorobek twórczy do tej pory?

– Do tej pory ukazały się 3 moje książki, tzw. seria powiślańska, w skład której wchodzą: ,,Pod naszym niebem’’, ,,Miłość pod naszym niebem’’ oraz ,,Nasze niebo”. W tym roku ukażą się inne moje książki, ale całkowicie odmienne od wspomnianego zbioru.

– Co łączy powstałe do tej pory powieści?

– Na pewno wiążą je dobre emocje oraz historia Powiśla i Żuław.

– Jakie przesłania wypływają z Pani książek?

– Jest ich wiele i każdy znajduje w nich inne wątki.

– Skąd czerpie Pani inspiracje do pisania swoich książek?

– Z drzew, krajobrazów, emocji, które się u mnie pojawiają każdego dnia oraz z historii tego regionu.

– Czy można w rzeczywistości doszukać się pierwowzorów postaci, tła zdarzeń, fabuły w Pani powieściach?

– Wątek rodziny Karoliny jest wątkiem autobiograficznym i występujące w nim postacie są prawdziwe. Realne są również wydarzenia historyczne oraz problemy, które prezentowane są w powieściach. Do autentycznych elementów można zaliczyć również krajobrazy i smaki Powiśla. Reszta jest fikcyjna.

– Do jakiego gatunku zaliczyłaby Pani swoje dzieła?

– Nie są to dzieła, a takie klocki literackie, które dają wytchnienie i przynoszą pozytywne emocje. Gatunkowo są to powieści obyczajowe.

– Jakie sukcesy odniosła Pani do tej pory?

– ,,Pod naszym niebem’’ została uznana za debiut 2019 na blogu Nienaczytanej. Z racji promowania Powiśla w tej powieści zostałam również nominowana do Osobowości Roku 2019 z terenu powiatu sztumskiego i udało się ten tytuł zdobyć. Z kolei ,,Miłość pod naszym niebem’’ uzyskała najpierw tytuł najlepszej książki na jesień w kategorii proza polska i przeszła do głównego finału serwisu Granice.pl. Jest to najstarszy plebiscyt internetowy. W mojej kategorii znalazło się 10 książek i była to jedna z najliczniejszych grup. Głosami internautów udało się zdobyć tytuł Książki Roku 2020.

– Którą powieść lubi Pani najbardziej i dlaczego?

– Chyba pierwszą. Debiut zawsze wywołuje najwięcej emocji i najbardziej zapada w pamięć.

– Jak podtrzymuje Pani kontakt ze swoimi czytelnikami?

– Do czasów pandemii były spotkania autorskie. Teraz ta forma nie jest możliwa, więc co niedzielę prowadzę lajfa na moim facebook’u Sylwia Kubik-pisarka z Powiśla.

– Czego można życzyć wybitnej pisarce?

– Wybitną nie jestem, ale życzyć mi można czasu na pisanie książek.

 Wywiad przeprowadziła Aleksandra Sobkiewicz

 

Skip to content