Dnia 03.11 2021r. przedstawiciele firmy Globtrak zaprezentowali uczniom klas trzecich (technik rolnik i technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki) system do mapowania pola z opcją kontroli dawki oprysku, prowadzeniem równoległym i autosterowaniem wraz z monitoringiem GPS do maszyn rolniczych.
Nadrzędną korzyścią dla rolnika korzystającego z w/w systemu jest obniżenie kosztów nawozów, materiału siewnego, środków ochrony roślin oraz paliwa o 15% do 20% w sezonie poprzez wyeliminowanie nakładek i omijaków oraz znaczące zmniejszenie długości czasu pracy maszyny potrzebnej do pełnego opracowania pola.
Rozwiązanie jest uniwersalne – swobodnie można je zamontować w starej maszynie, ale także w maszynie zupełnie nowej. Warunkiem optymalnego działania systemu jest wspomaganie kierownicy w maszynie (nie jest niezbędny orbitrol). System umożliwia integrację z opryskiwaczem i automatyczną kontrolę sekcji,
prowadzi maszynę równolegle po wyznaczonych ścieżkach w sposób autonomiczny, ze zminimalizowanym udziałem operatora i zapisuje całość pracy w celu późniejszej ewidencji i kontroli.
Przedstawiciele firmy wykazali się dużą znajomością tematu i w sposób merytoryczny zaprezentowali swój produkt. Tematy omawiane przez prelegentów wzbudziły duże zainteresowanie uczniów i zachęciły do dyskusji.
Jolanta Mroczkowska

Skip to content